válkaČeskoslovenskoobjevy

Barvitá Paříž na barevných fotografiích: takhle se žilo v Paříži před 100 lety

Barvitá Paříž na barevných fotografiích: takhle se žilo v Paříži před 100 lety
Zdroj: petapixel.com
+ 27 fotek+ 28 fotek

Dobu našich praprababiček si spojujeme s vybledlými černobílými fotografiemi, na kterých svět působí poněkud fádně, smutně a zašedle. Jenže on byl ve skutečnosti mnohem zářivější a barvitější, než si umíme představit. Dokládají to jedny z nejstarších barevných snímků Paříže, které vznikly před více než 100 lety.

Ivanhoe 31. ledna 2016

Psal se rok 1909, když bohatý francouzský bankéř a filantrop Albert Kahn vycestoval pracovně do Japonska. Doprovázel ho jeho osobní šofér a fotograf Alfred Dutertre, pověřený úkolem zdokumentovat jejich cestu. Po návratu domů si Kahn prohlédl desítky fotek, které pořídil, a rozhodl se, že vytvoří „fotografický záznam celé Země“. Najal si čtyři fotografy – Leona Gimpela, Stephana Passeta, George Chevaliera a Augusta Leona – a vyslal je do všech koutů světa s příkazem zachytit „jedinečné filmové a fotografické svědectví o životě lidí na celém světě“.

S využitím autochromu, což byl raný proces barevné fotografie patentovaný roku 1903 bratry Lumièrovými, a několika raných typů kamer, vytvořili mezi roky 1909 až 1929 72 000 barevných fotografií z 50 různých zemí a natočili téměř 200 000 metrů filmových pásek. Zdokumentovali pád otomanské říše, rakousko-uherského mocnářství, poslední keltské vesnice v Irsku i vojáky z první světové války. Vůbec poprvé vznikly barevné snímky ze zemí tak od sebe navzájem vzdálených, jako byly Vietnam a Brazílie, Mongolsko a Norsko či Benin a Spojené státy.

Kahn byl idealista, který věřil, že prostřednictvím fotek a filmů přibližujících různé země a kultury napomůže porozumění mezi národy a přinese tak světu mír. Krásná idea, která však nedošla naplnění. Po krachu na newyorské burze v roce 1929 byl navíc nucen celý projekt ukončit. I tak ale po sobě zanechal rozsáhlý fotografický archiv nesmírné historické hodnoty. Barevné snímky Paříže vznikly na samém prahu první světové války a ukazují, že každodenní život francouzské metropole byl mnohem barvitější, než jsme tušili – se zářivě červenými vitrínami krámků, stánky plnými květin, zeleninovými záhony pod Eiffelovkou či zdmi polepenými barevnými plakáty.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu