válkaČeskoslovenskoobjevy

Baronce Mouře Budbergové se přezdívalo ruská Mata Hari

Baronce Mouře Budbergové se přezdívalo ruská Mata Hari
Zdroj: thevintagenews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Moura Budbergová byla opravdová femme fatale. Narodila se roku 1891 v Poltavě na Ukrajině. Její otec byl významný šlechtic a diplomat, jako právník pracoval pro samotného ruského cara. Byl to on, kdo jí otevřel dveře do nádherného a vzrušujícího světa diplomatů, intelektuálů a špionů.

Tomáš Chalupa 11. dubna 2019

Díky svému otci byla Moura už od dětství obklopena vysokou společností, politiky, úředníky, diplomaty a šlechtici. Patřila k naprosté kulturní elitě své země. Už od mládí prožívala nesmírně zajímavý život plný afér, tajemství a intrik. Nikdo ji vlastně pořádně neznal, protože to nikomu nedovolila. Ani její vlastní děti ji neznaly doopravdy, před všemi hrála jen různé role plné smyšlených příběhů a legend.

Ve dvaceti letech se provdala za Djona von Benckendorffa, estonského aristokrata. Brzy na to vypukla Velká říjnová revoluce a k moci v Rusku se dostali bolševici. Von Benkendorff byl nucen uprchnout do rodného Estonska, protože komunisté by s ním zřejmě rychle skoncovali. Ženu nechal samotnou v Petrohradu. V roce 1918 jejího manžela našli zastřeleného jedním z místních obyvatel.

Jak vypadal její život po odchodu jejího manžela? Byla schopná se sama uživit. Pracovala jako tlumočnice a překladatelka pro britskou ambasádu. Zde se dostala do kontaktu s mnoha mocnými lidmi a také s tajnou službou. Poznala zde Roberta Bruceho Lockharta, britského diplomata a špiona, který ji uvedl do světa tajných služeb a špionáže. Lockhart vedl špionážní akce proti Trockému a Leninovi, za což byl nakonec uvězněn a souzen v tzv. případu Lockhartova spiknutí. Za mřížemi skončila i Moura, která ať už vědomě, či nikoliv byla rovněž součástí spiknutí.

Musely zasáhnout těžké diplomatické váhy, aby byli nakonec oba propuštěni. U Moury byla ale ze strany Rusů jedna podmínka – začne pracovat pro jejich tajnou službu zvanou Čeka. A tak se najednou Moura ocitla na druhé straně barikády. I zde potkávala zajímavé osobnosti, setkala se mimo jiné s Maximem Gorkým, který se do ní okamžitě zamiloval. A tak začala další etapa jejího života. Slavný spisovatel si ji vzal za ženu. Žili spolu až do roku 1933, kdy se rozvedli. Moura pak začala žít s estonským šlechticem baronem Nikolajem Budbergem. Vzala si jej, aby získala šlechtický titul a také estonské občanství. Manželství brzy skončilo. Další, kdo propadl jejímu šarmu, byl slavný spisovatel H. G. Wells. I ten si ji chtěl vzít, ale baronka nesouhlasila.

Odjela s ním ale do Londýna, kde žila poměrně nenápadným a spokojeným životem. Stále byla pod dohledem tajné služby MI5. Dvakrát ještě navštívila Rusko, z toho jednou jela na pohřeb Maxima Gorkého. To ještě více zvýšilo podezření britské tajné služby, že pracuje pro Rusy. Baronka se v Londýně zabývala pořádáním společenských akcí a dýchánků, kam zvala významné a zajímavé hosty, mezi kterými byli například Laurence Olivier, Bertrand Russell, Guy Burgess, Graham Greene a David Lean. Byla zkrátka obklopena mimořádně zajímavými intelektuály a kulturními osobnostmi.

Kromě četných dalších milostných eskapád byla baronka také velmi plodnou spisovatelkou. Napsala dva scénáře k filmům – Tři sestry a Racek. Mnoho autorů mělo zájem napsat její biografii, ale ona nesouhlasila. A krátce před smrtí dokonce spálila všechny své osobní dokumenty. Veškeré informace o jejím životě tak dodali její bývalí manželé a milenci a také tajná služba. Baronka chtěla, aby její život nebyl nikdy převyprávěn podle skutečnosti, ale aby si jej autoři upravovali a byl tak více fikcí než realitou. A to se bezesporu podařilo, protože valná většina knih o ní je spíše volným vyprávěním a uměleckou licencí jejích autorů.

Moura Budbergová zemřela v roce 1974.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu