válkaČeskoslovenskoobjevy

Barokní socha v Třebíči ukrývala časovou schránku z roku 1932

Barokní socha v Třebíči ukrývala časovou schránku z roku 1932
Zdroj: Město Třebíč
+ 3 fotky+ 4 fotky

Barokní socha sv. Šebestiána, která má už více než dvacet let svoje místo u kostela sv. Martina v Třebíči, je nyní v péči restaurátorů. Během odborného sejmutí sochy byla v soklu nalezena kovová časová schránka.

Yvonne Pokorná 18. června 2020

“Po otevření schránky jsme zjistili, že jsou v ní tři listiny s pamětním zápisem z 11. listopadu 1932, podepsané mj. tehdejším starostou Josefem Vaňkem nebo Antonínem Kalinou, tehdy obuvníkem, který později ve válečných letech zachránil více než 900 židovských chlapců v koncentračním táboře,“ popsal nález ze sochy starosta Pavel Pacal.

Pamětní zápis v časové schránce byl mokrý, protože do schránky zatékalo. Po vysušení a vylisování je ale přesto dobře čitelný. Kromě historie sochy si lidé mohou přečíst, jaká byla mzda dělníka a zedníka nebo složení městské rady z roku 1932.

Socha svatého Šebestiána vznikla zřejmě v roce 1730 a je dílem třebíčského sochaře Štěpána Pagana. Původně stála u jedné z kašen na třebíčském Karlově náměstí. Později byla umístěná do ulice Vítězslava Nezvala a v roce 1999 před kostel svatého Martina.

Koncem dubna letošního roku byla socha včetně soklu odborně rozebrána a převezena do ateliéru MgA. Jana Vodáčka v Kamenném Malíkově k rekonzervaci.

„Původně jsme chtěli listiny pouze dát do nového obalu a při usazení sochy schránku opět vložit do podstavce. Protože ale letošní rok je natolik jiný, výjimečný celosvětovou pandemií, rozhodli jsme se přidat do schránky také informace o aktuální době, o dění v našem městě tak, aby lidé při příštím otevření schránky měli jedinečné informace,“ sdělil třebíčský starosta. Nebude chybět ani záznam o současné koronavirové krizi.

Další články

Zavří­t reklamu