Tenhle snímek našli agenti FBI v opuštěném Volvu, je na ní Barbara Meckleová v bedně, do které jí dali únosci

Tenhle snímek našli agenti FBI v opuštěném Volvu, je na ní Barbara Meckleová v bedně, do které jí dali únosci | zdroj: thevintagenews.com


Barbara Mackleová byla unesena a tři dny strávila pohřbená v bedně pod zemí

TÉMATA: únosy | krimi | usa | zločiny

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 10. 2018 | 12:00

Byl to jeden z nejotřesnějších únosů, jaké se odehrály v Miami. Dvacetiletá kráska a dcera milionáře Barbara Mackleová byla unesena a pohřbena pod zem. Jejího otce pak kontaktovali únosci. Jenže věci se zvrtly.

Vše začalo pár dnů před Vánocemi roku 1968. Barbara studovala na prestižní škole Emory University v Atlantě, ale onemocněla horečkou. Její matka pro ni zajela do školy a vezla ji domů. Na cestě zpět se na noc zastavily v motelu. V noci kdosi zaklepal na dveře. Za dveřmi se ozval mužský hlas, který jim oznamoval, že Barbařin přítel měl autonehodu. Matka otevřela dveře a zírala na muže a ženu. Muž měl v ruce brokovnici. Omámili matku hadrem napuštěným do chloroformu a pak se vrhli na Barbaru. Odvlekli ji do auta a odjeli pryč.

Zastavili o několik desítek kilometrů dál v odlehlém lese. Tam Barbaru dovedli k vykopané jámě, ve které byla plastová bedna zhruba o velikosti lidského těla. Ječící Barbaře ještě únosce řekl, že uvnitř má jídlo, vodu, pumpu a větrák. Vše napájí baterie, která vydrží zhruba týden. Do té doby její otec musí zaplatit. Donutili ji vlézt dovnitř, zavřeli za ní víko, přitloukl hřebíky a nahrnuli na ni zeminu. Barbara byla doslova pohřbená zaživa, šílená strachy a bez nejmenší představy, co s ní bude dál.

Únosci byli třiadvacetiletý Garry Krist a o tři roky starší Ruth Eisemann-Schierová. Plán vymysleli spolu, stejně tak jej realizovali. Pár hodin po únosu zavolali Robertu Macklemu. Chtěli po něm výkupné, které měl donést v kufru na konkrétní místo. Měl přijít sám. Pokud nepřijde nebo něco zvorá, nikdy se nedozví, kde leží jeho dcera. Mackle měl, pokud souhlasí s podmínkami, uveřejnit v Miami Tribune inzerát tohoto znění: "Lásko, vrať se domů. Zaplatím jakékoliv náklady a setkáme se kdykoliv a kdekoliv." Inzerát vyšel hned druhého dne.

O dva dny později se únosci znovu ozvali a dali Macklemu souřadnice místa, kam měl donést kufr s penězi. Mackle poslechl. Nekontaktoval policii a vydal se na cestu ještě s jedním člověkem. Dorazili na místo, jenže kdosi je viděl a zavolal policii. Dotyčný se prý bál, že jde o zloděje. Na místo tak dorazila policie. Mackle zpanikařil, zahodil kufr a utekl i s komplicem pryč. Policie objevila opuštěné Volvo a gumový člun. V autě byla fotografie Barbary držící cedulku s nápisem: Unesena.

Barbara mezitím trávila čas ve svém hrobě. Šílená strachem, ale postupně se smiřující se svou situací. Snažila se myslet pozitivně, zpívat si, představovat si svůj budoucí život nebo pěkné chvíle s přítelem či rodinou. Ale každou chvíli si uvědomovala, že leží v hrobě a že je to přesně to místo, kde život končí.

Mezitím Mackle viděl, že akce neuspěla. Nevzdával se a zaplatil nový inzerát s textem určeným únoscům. Psal v něm, že splnil podmínky a že policie byla na místě omylem z jiného důvodu. Byl ochoten zaplatit znovu. Zafungovalo to. Mecklemu znovu zavolala Krist a dal mu nové instrukce a chtěl znovu kufr s půl milionem dolarů. V Meckleho domě ale už byli agenti FBI, kteří si vše vyslechli.

Meckle pak skutečně obdržel od Krista informace, kde je jeho dcera zakopaná. Byly ale kusé a nepřesné, takže stovka agentů prohledávala místo, kde se měla nacházet. Nakonec jeden z nich nahmatal pod zemí cosi tvrdého a zevnitř se ozývaly jakési údery. Agent hrabal holýma rukama v zemi a podařilo se mu najít bednu a dostat Barbaru ven. Po třech dnech se konečně dostala ze svého hrobu. Slabá, ale fyzicky v pořádku. A jak se ukázalo, mentálně silná. Ani na vteřinu prý nepřestala věřit, že se dostane ven.

Rodině předal informaci o nalezení dcery osobně ředitel FBI Edgar Hoover. Jejich radost byla pochopitelně ohromná.

Krista se podařilo najít zanedlouho, ukrýval se v bažinách u pobřeží Floridy. Eisemann-Schierovou hledali dalších 70 dní. Byla první ženou, která se dostala na seznam deseti nejhledanějších zločinců ve Spojených státech. I ji se nakonec podařilo dopadnout. Dostala u soudu sedm let za podíl na únosu. Byla propuštěna po čtyřech letech a deportována do rodného Hondurasu. Krist dostal původně doživotí, ale odseděl si jen deset let, načež byl omilostněn. Ani to mu nestačilo, věnoval se pašování drog a byl znovu zatčen a odseděl si dalších pět let. Dnes prý žije v Auburnu v Georgii.

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 10. 2018 | 12:00

Zavří­t reklamu