válkaČeskoslovenskoobjevy

Barbara Mackleová byla unesena a tři dny strávila pohřbená v bedně pod zemí

Barbara Mackleová byla unesena a tři dny strávila pohřbená v bedně pod zemí
Zdroj: thevintagenews.com

Byl to jeden z nejotřesnějších únosů, jaké se odehrály v Miami. Dvacetiletá kráska a dcera milionáře Barbara Mackleová byla unesena a pohřbena pod zem. Jejího otce pak kontaktovali únosci. Jenže věci se zvrtly.

Tomáš Chalupa 15. října 2018

Vše začalo pár dnů před Vánocemi roku 1968. Barbara studovala na prestižní škole Emory University v Atlantě, ale onemocněla horečkou. Její matka pro ni zajela do školy a vezla ji domů. Na cestě zpět se na noc zastavily v motelu. V noci kdosi zaklepal na dveře. Za dveřmi se ozval mužský hlas, který jim oznamoval, že Barbařin přítel měl autonehodu. Matka otevřela dveře a zírala na muže a ženu. Muž měl v ruce brokovnici. Omámili matku hadrem napuštěným do chloroformu a pak se vrhli na Barbaru. Odvlekli ji do auta a odjeli pryč.

Zastavili o několik desítek kilometrů dál v odlehlém lese. Tam Barbaru dovedli k vykopané jámě, ve které byla plastová bedna zhruba o velikosti lidského těla. Ječící Barbaře ještě únosce řekl, že uvnitř má jídlo, vodu, pumpu a větrák. Vše napájí baterie, která vydrží zhruba týden. Do té doby její otec musí zaplatit. Donutili ji vlézt dovnitř, zavřeli za ní víko, přitloukl hřebíky a nahrnuli na ni zeminu. Barbara byla doslova pohřbená zaživa, šílená strachy a bez nejmenší představy, co s ní bude dál.

Únosci byli třiadvacetiletý Garry Krist a o tři roky starší Ruth Eisemann-Schierová. Plán vymysleli spolu, stejně tak jej realizovali. Pár hodin po únosu zavolali Robertu Macklemu. Chtěli po něm výkupné, které měl donést v kufru na konkrétní místo. Měl přijít sám. Pokud nepřijde nebo něco zvorá, nikdy se nedozví, kde leží jeho dcera. Mackle měl, pokud souhlasí s podmínkami, uveřejnit v Miami Tribune inzerát tohoto znění: „Lásko, vrať se domů. Zaplatím jakékoliv náklady a setkáme se kdykoliv a kdekoliv.“ Inzerát vyšel hned druhého dne.

O dva dny později se únosci znovu ozvali a dali Macklemu souřadnice místa, kam měl donést kufr s penězi. Mackle poslechl. Nekontaktoval policii a vydal se na cestu ještě s jedním člověkem. Dorazili na místo, jenže kdosi je viděl a zavolal policii. Dotyčný se prý bál, že jde o zloděje. Na místo tak dorazila policie. Mackle zpanikařil, zahodil kufr a utekl i s komplicem pryč. Policie objevila opuštěné Volvo a gumový člun. V autě byla fotografie Barbary držící cedulku s nápisem: Unesena.

Barbara mezitím trávila čas ve svém hrobě. Šílená strachem, ale postupně se smiřující se svou situací. Snažila se myslet pozitivně, zpívat si, představovat si svůj budoucí život nebo pěkné chvíle s přítelem či rodinou. Ale každou chvíli si uvědomovala, že leží v hrobě a že je to přesně to místo, kde život končí.

Mezitím Mackle viděl, že akce neuspěla. Nevzdával se a zaplatil nový inzerát s textem určeným únoscům. Psal v něm, že splnil podmínky a že policie byla na místě omylem z jiného důvodu. Byl ochoten zaplatit znovu. Zafungovalo to. Mecklemu znovu zavolala Krist a dal mu nové instrukce a chtěl znovu kufr s půl milionem dolarů. V Meckleho domě ale už byli agenti FBI, kteří si vše vyslechli.

Meckle pak skutečně obdržel od Krista informace, kde je jeho dcera zakopaná. Byly ale kusé a nepřesné, takže stovka agentů prohledávala místo, kde se měla nacházet. Nakonec jeden z nich nahmatal pod zemí cosi tvrdého a zevnitř se ozývaly jakési údery. Agent hrabal holýma rukama v zemi a podařilo se mu najít bednu a dostat Barbaru ven. Po třech dnech se konečně dostala ze svého hrobu. Slabá, ale fyzicky v pořádku. A jak se ukázalo, mentálně silná. Ani na vteřinu prý nepřestala věřit, že se dostane ven.

Rodině předal informaci o nalezení dcery osobně ředitel FBI Edgar Hoover. Jejich radost byla pochopitelně ohromná.

Krista se podařilo najít zanedlouho, ukrýval se v bažinách u pobřeží Floridy. Eisemann-Schierovou hledali dalších 70 dní. Byla první ženou, která se dostala na seznam deseti nejhledanějších zločinců ve Spojených státech. I ji se nakonec podařilo dopadnout. Dostala u soudu sedm let za podíl na únosu. Byla propuštěna po čtyřech letech a deportována do rodného Hondurasu. Krist dostal původně doživotí, ale odseděl si jen deset let, načež byl omilostněn. Ani to mu nestačilo, věnoval se pašování drog a byl znovu zatčen a odseděl si dalších pět let. Dnes prý žije v Auburnu v Georgii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu