válkaČeskoslovenskoobjevy

Baráky Quonset stavělo americké námořnictvo na všech bojištích

Baráky Quonset stavělo americké námořnictvo na všech bojištích
Zdroj: thevintagenews.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Obsadíte území a potřebujete tam rychle postavit nějaké budovy. Nikoliv provizorní stany, ale budovy, které lze dlouhodobě obývat. Takový problém řešila za druhé světové války americká armáda a výsledkem byly takzvané baráky Quonset. Mobilní, rychle sestavitelné bytelné příbytky, které mohly plnit celou řadu funkcí.

Tomáš Chalupa 29. května 2020

Zakázku na vývoj mobilních příbytků pro armádu zadalo ministerstvo obrany v roce 1941. V Quonsetu na Rhode Islandu vyvinula firma George Fuller během 60 dní moduly, které přesně vyhovovaly armádě. Podle města, kde se vyráběly, se jim také začalo říkat – baráky Quonset.

Šlo o obloukové ocelové stavby, které bylo možné dopravovat na jakékoliv místo. Byly lehké, velmi bytelné, odolné a hlavně levné. Armáda jich totiž plánovala odebrat velké množství a cena hrála samozřejmě roli.

Design byl převzat z takzvaných Nissenových baráků, které používala už za první světové války britská armáda. Rozměry stavby byly v půdorysu 11×5 metrů. Jejich výhodou bylo to, že se daly složit během několika hodin bez použití jakéhokoliv zařízení, vyjma ručního nářadí. Vypadá to triviálně, ale obloukový tvar je jedním z nejsilnějších konceptů v architektuře, je o něm známo, že nejlépe odolává větrům, dešti a dalším živlům.

Za celou válku bylo postaveno něco kolek 170 tisíc těchto budov. Sloužily jako tábory, úřední budovy, velitelská centra nebo polní nemocnice. Velké využití měly zejména na pacifickém válčišti, ale objevovaly se i v Evropě, například na Islandu.

Dnes se uplatňuje její inovovaná verze, kterou využívají výzkumné základny nebo univerzity. Jejich provedení je moderní, ale stále vychází z válečného konceptu, jen ocel je nahrazená plasty či jinými, v současnosti používanými materiály. Původní rezivějící baráky Quonset lze najít i dnes po celém světě, tedy všude tam, kam vstoupila noha amerického vojáka.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu