válkaČeskoslovenskoobjevy

Bar v Izraeli nabízí jídlo za poloviční cenu pro Araby a Židy, pokud se společně nají

Bar v Izraeli nabízí jídlo za poloviční cenu pro Araby a Židy, pokud se společně nají
Zdroj: facebook
+ 4 fotky+ 5 fotek

Slevami lze lidi nejen pobízet k utrácení, ale motivovat je i k dobrým věcem – třeba k nenásilí a míru. Příkladem je restaurace Hummus Bar nedaleko pobřežního města Netanja v Izraeli, která arabským a židovským zákazníkům účtuje jídlo o polovinu levněji, pokud si dokáží sednout k jednomu stolu příslušníci různé víry a společně spolu pojíst.

Ivanhoe 22. prosince 2015

Po poslední vlně násilí, která se v polovině října přehnala Izraelem a vyžádala si několik desítek mrtvých, vyvěsil Hummus Bar inzerát tohoto znění:

„Bojíte se Arabů? Máte strach z Židů? U nás nejsou Arabové! Ani žádní Židé … u nás jsou lidé! A opravdu vynikající arabský hummus. A skvělý židovský falafel! A zdarma náplň pro každého, kdo si dá hummus, ať jste Arab, Žid, křesťan nebo hinduista a podobně!“

Jídlo lidi sbližuje.

Jídlo lidi sbližuje.

Od té doby napětí v Izraeli kupodivu polevilo a u kavárenských stolků v Hummus Baru se společně potkalo už mnoho arabských a židovských zákazníků. „Jestli něco může vnést mír mezi tyhle lidi, je to hummus,“ řekl pro Times of Israel manažer podniku Kobi Tzafir. Jak zároveň sdělil pro Al Jazeeru, chtěli světu ukázat, že existuje mnoho Arabů a Židů, kteří se do násilných akcí vůbec nezapojují a s lidmi opačného vyznání nemají problém. „Chceme tímto demonstrovat, že všichni jsme především lidské bytosti a rozdíly mezi námi nejsou tak důležité,“ zdůraznil.


Hummus je studený pokrm levantského původu, kaše či dip z rozmačkané uvařené cizrny smíchané s tahinou (sezamovou pastou), olivovým olejem, citronovou šťávou, solí a česnekem. Je oblíbený zejména v oblasti Středního východu.

Další články

Zavří­t reklamu