Buddha v nádherné 3D světelné projekci | zdroj: YouTube


Bamjánští Buddhové vstali z mrtvých! Číňané je vzkřísili laserem

TÉMATA: buddhismus | islám | tálibán | afghánistán | památky

user-avatar

Irena Gruberová

18. 06. 2015 | 11:00

Je tomu čtrnáct let, co radikální islámská organizace Tálibán rozmetala na prach dvě obří sochy stojících Buddhů, vytesané do skalního masivu v bamjánském údolí v Afghánistánu. Minulý týden se sochy buddhů v prázdných skalních výklencích však znovu vynořily – dva čínští dokumentaristé je tam v 3D laserové projekci promítali na stěně.

Sochy buddhů byly vytesány do pískovce v 6. století, tedy v době, kdy afghánská provincie Bamján bývala významným centrem buddhistického náboženství a vzdělanosti. Větší socha reprezentovala Buddhu Vairóčanu, ta menší Buddhu Šákjamuniho. Podle německého badatele Edmunda Melzla byl větší z Buddhů původně obarven karmínově červenou barvou, zatímco menší byl různobarevný, jiní autoři navíc tvrdí, že části soch byly pozlacené.

Údaje o výšce soch se liší, některé zdroje například uvádí, že větší socha Buddhy měřila okolo 55 metrů a menší kolem 38 metrů, zatímco další hovoří o výškách 53 a 35 metrů. S touto výškou tak byl větší Buddha až do svého zničení v březnu 2001 jedním z největších zpodobnění stojícícho Buddhy na světě.

Větší socha reprezentovala Buddhu Vairóčanu, ta menší Buddhu Šákjamuniho.

Buddhové z Bamjánu 1500 let odolávali zubu času, přestáli zavádění islámu i Čingischánova vojska, nepřežili však bohužel první rok 21. století. V březnu roku 2001 je totálně zničila radikální nábožensko-politická skupina Tálibán, ovládající v té době téměř celý Afghánistán. „Tyto modly jsou bohy bezvěrců,“ prohlásil tehdy vůdce Tálibánu Muhammad Umar a vydal příkaz zničit všechny sochy zobrazující lidské postavy včetně obou buddhů.

„Nejprve na ně pálili tanky a dělostřeleckými granáty,“ vzpomínal jeden z těch, kdo se barbarského útoku účastnil. „Ale když se to ukázalo neúčinné, umístili přímo do soch miny,“ dodal. Spotřebovali okolo 50 tun výbušnin, než sochy kompletně zničili.

V radikálním islámu není místo pro jiné bohy.

V následujících letech se mezi odborníky a politiky vedly debaty o tom, zda a jak zničené sochy rekonstruovat. Fyzická rekonstrukce by však byla nesmírně nákladná, odhaduje se, že obnova jedné sochy by přišla na 30 milionů dolarů. Mnozí také poukazovali na fakt, že značná část materiálu ze soch byla rozmetána na prach a odvál ji vítr. Jiní však poukazovali na to, že prázdné výklenky působí nesmírně žalostně.

S dočasným řešením přišli nedávno dva čínští dokumentaristé, Janson Jü a Li-jen Chu, kteří byli zkázou soch hluboce zasaženi. Vytvořili proto 3D laserovou projekci, kterou minulý víkend předvedli přímo v místech, kde sochy dříve stávaly. Promítání trojrozměrných soch ve skalních výklencích sice není plnohodnotnou náhradou za zničené památky, lze ji však chápat jako jistý způsob obrany a jasnou odpověď na snahy náboženských fanatiků vyhlazovat z povrchu zemského světové kulturní dědictví. Bamján v překladu z perštiny znamená místo zářícího světla. V tomto kontextu se laserová projekce ukázala jako velmi vhodné řešení.

 

user-avatar

Irena Gruberová

18. 06. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu