válkaČeskoslovenskoobjevy

Balzamovací receptura byla poprvé použita o 1500 let dříve, než se doposud myslelo

Balzamovací receptura byla poprvé použita o 1500 let dříve, než se doposud myslelo
Zdroj: ancientpages.com

Mezinárodní vědecký tým zjistil, že proces balzamování se v Egyptě používal ještě o 1500 let dříve, než se doposud myslelo. K tomuto závěru došli na základě zkoumání nejstarší egyptské mumie. I tak je totiž starší, než bylo původně uváděno.

Tomáš Chalupa 19. září 2018

Mumie se nachází v turínském egyptském muzeu od roku 1901. Je to exponát, který pochází z let 3500 – 3700 před Kristem, a jde o nejstarší dochovanou mumii vůbec. Mumie nebyla dříve považována za lidský výtvor, ale mělo se za to, že k mumifikaci těla došlo přirozenou cestou. To se ale vědcům nyní podařilo vyvrátit.

Vědci provedli chemickou analýzu mumie, která nade vší pochybnost prokázala, že tělo bylo balzamováno oleji a bylinnými výtažky. O přirozený proces tedy v žádném případě nešlo. Zajímavé je, že složení balzamovací látky odpovídá tomu, které se používalo o 2000 let později ve starověkém Egyptě. Vývoj v této oblasti šel tedy zjevně pomalu a mistři balzamovači postupovali v podstatě stejně jako jejich kolegové tisíce let před nimi. Důležitá je antibakteriální složka, díky které se tělo nerozkládá.

Mumie pochází z oblasti jižního Egypta, to znamená, že zvyk mumifikovat těla byl rozšířen geograficky po širším území a zahrnoval prakticky celý Egypt. Šlo tedy o velmi starou a velmi rozšířenou schopnost, která sahala až do pravěkých dob.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu