válkaČeskoslovenskoobjevy

Ballova pyramida skrývala 80 let tajemství: údajně vyhynulého gigantického brouka!

video url not supported.
+ 7 fotek+ 8 fotek

Ballova pyramida je pozoruhodným místem planety. Tento neobydlený ostrůvek vulkanického původu, ležící v Tasmanově moři, připomíná hrad vystupující z moře. Je extrémně úzký (na šířku měří jen 300 metrů) a se svou výškou 562 metrů je považován za nejvyšší mořský útes na světě. Nerostou na něm žádné stromy a moře, které ho obklopuje, je plné žraloků! Řeknete si, nehostinné místo, ale právě tady nepozorovaně přežil největší suchozemský hmyz na světě – stromový humr. Lidé ho přitom měli za vyhynulého.

Markéta Oderská 2. dubna 2015

Dryococelus australis je obří strašilka, které Evropané kvůli její velikosti a tvrdému černému exoskeletonu dali přezdívku „stromový humr“. Měřil totiž neuvěřitelných 12 centimetrů a byl tak největším suchozemským broukem na světě. Žil na jediném místě na světě – ostrově Lord Howe, jenž je od Ballovy pyramidy vzdálen zhruba 21 kilometrů. Tedy až do roku 1918. Tehdy na na mělčinu ostrova najela britská zásobovací loď S. S. Makambo. Jeden pasažér se tehdy utopil a zbytek byl evakuován na břeh. Trvalo devět dní, než se parník podařilo opravit, a během té doby opustilo loď několik černých krys a rozeběhly se po ostrově. Velmi brzy zde objevily delikátní pochoutku – obřího stromového humra, a protože zde neměly žádného predátora, rozhodly se na ostrově zůstat. Hezky se rozmnožovaly a za chvíli jich bylo všude plno, zatímco po obří strašilce nebylo vidu ani slechu. Od roku 1920 ji nikdo na ostrově nespatřil a nakonec byla prohlášena za vyhynulý druh.

Ballova pyramida

Ballova pyramida

Od 60. let však někteří horolezci tu a tam hlásili, že na Ballově pyramidě spatřili ležet mrtvý obří hmyz. Nikdo tomu moc nevěnoval pozornost, až v roce 2001 se ostrůvek rozhodli blíže prozkoumat australští vědci David Priddel a Nicholas Carlile. A protože jsou strašilky noční tvorové, šplhali po skále v noci. Na jedné stěně narazili na keř a pod ním uviděli plazit se dva obrovské šestinohé tvory. A pak další, další… celkem tu kolem jednoho keře napočítali 24 exemplářů!

Jak se obří strašilky na Ballovu pyramidu dostaly, je samo o sobě záhadou. Možná se „svezly stopem“ s ptáky nebo s rybáři na člunu, ale jak se jim podařilo přežít tak dlouho na strmém útesu, nemá nikdo páru. Ať tak či onak, stáli vědci před novým úkolem: rozmnožit tento vzácný hmyz a zachránit ho pro příští generace.

Nick Carlile s obří strašilkou

Nick Carlile s obří strašilkou

To ale nebylo vůbec lehké, jak se ukázalo. Australská vláda nejprve dva roky váhala, než vědcům dovolila odvézt si z ostrova dva páry brouků. Jeden pár za dva týdny pošel a zbyla jen dvojice pojmenovaná příznačně Adam a Eva. Té se zprvu dařilo a Eva počala snášet vajíčka. Jenže pak vážně onemocněla. Vědce v melbournské ZOO nakonec napadlo podat jí směs z vápníku a nektaru, čímž se zázračně uzdravila. Od té doby v melbournské ZOO odchovali na 700 dospělých jedinců. Vědci si při té příležitosti všimli ještě jedné zajímavé věci, a sice že stromoví humři na rozdíl od jiných brouků tvoří věrné dvojice a v noci spolu spí. Je na ně rozkošná podívaná: sameček třemi nohama něžně objímá svou partnerku.

Ostrov Lord Howe – původní domov obří strašilky

Ostrov Lord Howe – původní domov obří strašilky

Teď už zbývá jen jediné: vypustit obří strašilky do volné přírody, respektive je vrátit zpátky do jejich původního prostředí, na ostrov Lord Howe, odkud pocházejí. Nejprve ale bude potřeba vyhladit krysy, jinak by obří strašilky zase vyhubily. To by sice obyvatelé ostrova uvítali, ale na druhou stranu se jim nelíbí představa, že by jim do ložnic v noci lezli obrovští brouci. Australská vláda se proto chystá rozjet obří PR kampaň, aby vylepšila image tohoto vzácného, leč nepříliš atraktivního hmyzu. Mohla by si při tom pomoci slovy známé české písně „Nech brouka žít“.

Další články

Zavří­t reklamu