válkaČeskoslovenskoobjevy

Baletka napodobila nejslavnější obrazy od Edgara Degase

+ 3 fotky+ 4 fotky

Od 26. března začne v newyorském Muzeu moderního umění čtyřměsíční výstava nazvaná Edgar Degas: A Strange New Beauty. Jak už napovídá název, věnována bude dílu francouzského malíře, který se proslavil zejména malbami baletek. Právě ty se pro Harper’s Bazaar pokusila na fotografiích rekonstruovat tanečnice Misty Copeland.

Simona Knotkova 18. února 2016

Třiatřicetiletá Newyorčanka začala s tancem ve třinácti letech, když se přidala do školního týmu roztleskávaček. Její trenérka v ní uviděla potenciál a doporučila jí, aby zkusila balet. A Copeland v sobě tak objevila skrytý talent.

“Balet mě přitahoval z důvodu, kterému asi spousta lidi nebude rozumět, nebo se s ním nedokáže ztotožnit. Lidé si myslí, že je to něco jako ‚Stojíš tam nahoře‘ nebo ‚Ukazuješ se ostatním‘. Pro mě ale jeviště znamenalo bezpečí, nikdo se ke mně nemohl dostat. Poprvé v životě jsem se tam cítila ochraňována,“ vysvětluje baletka, čím si ji balet tak získal.

Baletka Misty Copeland

Baletka Misty Copeland

Rekonstrukce Degasových maleb pro ni byla velkou výzvou. Přiznává, že to ale nebylo příliš jednoduché:

„Bylo zajímavé tam stát a přitom nemít svobodu ve svém pohybu. Vlastně to bylo celkem obtížné. Na stranu druhou bylo úžasné všímat si všech těch detailů, podle kterých malby vypadají, jako by byly opravdu v pohybu. To je to, co je na tanci tak krásného i těžkého zároveň. Snažíte se dosáhnout té dokonalosti, ale zároveň chcete dát publiku iluzi, že váš výstup nikdy neskončí a vy se budete stále hýbat.“

Jak se jí to nakonec povedlo? Podívejte se do naší galerie.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu