válkaČeskoslovenskoobjevy

Bájné vikingské válečnice skutečně existovaly, prokázaly to testy DNA

Bájné vikingské válečnice skutečně existovaly, prokázaly to testy DNA
Zdroj: ancientpages.com

Vikingská mytologie se jen hemží nejrůznějšími válečnicemi, které mají i svůj název. Říká se jim "shield maidens", což by se dalo přeložit jako panny se štíty. Dlouho se mělo za to, že jde pouze o legendy, ale jak ukázaly nejnovější nálezy, Vikingové skutečně měli ve svých řadách zdatné válečnice.

Tomáš Chalupa 25. září 2017

Vědci z univerzity v Uppsale provedli analýzu ostatků v jednom z velmi dobře zachovalých vikingských hrobů. Konkrétně šlo o kostru ženy pohřbenou v 10. století u města Birka. To bylo jedno z významných vikingských center na Baltu. V hrobu bylo nalezeno i několik zbraní (meč, sekera, luk a několik šípů) a také dvě kostry koní.

Archeologové jsou si jistí, že jde o ostatky profesionální bojovnice, která byla pohřbena se svými koňmi a zbraněmi. Je to vůbec první přímý důkaz, že vikingské válečnice skutečně existovaly. Tato navíc byla vysoce postavená a vedla ostatní válečníky do boje, což je rovněž velmi zajímavý aspekt, protože doposud se vůdcovská práva přisuzovala u Vikingů pouze mužům. Že šlo o něco na způsob důstojnice, archeologové usuzuji z toho, že v jejím hrobě byly nalezeny také desky pro hru. Ty měli u sebe pouze vysoce postavení velitelé, protože hrací deska sloužila také jako taktická mapa. Ženě bylo asi třicet let a byla na svůj věk poměrně vysoká.

Vědci se velmi dlouho domnívali, že ostatky patří nějakému válečníku. Teprve studiem DNA se zjistilo, že jde o ženu. Vikingské „shield maidens“ tak nejspíš skutečně existovaly a staly se i předlohou pro mýtické valkýry.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu