válkaČeskoslovenskoobjevy

Bajkalský zen. Vzácný fenomén způsobuje, že se kameny jako by vznáší nad vodou

Bajkalský zen. Vzácný fenomén způsobuje, že se kameny jako by vznáší nad vodou
Zdroj: Jelena Vtorušina, 35photo.pro/
+ 6 fotek+ 7 fotek

V zimě se sibiřské jezero Bajkal stává dějištěm vzácného přírodního úkazu známého jako „Bajkalský zen“. Velké kameny balancují na tenkých „nohách“ ledu nad hladinou jezera, takže to vypadá, jako by se vznášely ve vzduchu.

Yvonne Pokorná 9. března 2021

Jezero Bajkal je už sám o sobě fascinující vodní plochou. Je nejhlubším a nejstarším jezerem na Zemi a objemem sladkých vod zaujímá první místo na světě. Ale to jsou jen ta nejznámější fakta o Bajkalském jezeře. Jsou s ním spojovány také další, záhadnější věci, z nichž některé dodávají místu mystickou, téměř magickou auru. Vezměme si například fenomén známý jako Bajkalský zen – velké, zenové oblázky nejistě balancující nad zamrzlou hladinou jezera. Vědci tento vzácný fenomén studují už roky a stále pro něj nemají jednoznačné vysvětlení.

Fotky, které fenomén Bajkalský zen zachycují, se po internetu začaly šířit zhruba před čtyřmi lety, ale lidé je zprvu považovali za výsledek digitální manipulace. Brzy se však prokázalo, že jde o pravé snímky a že takové přírodní výtvory na hladině Bajkalu skutečně v zimě vznikají, ovšem pouze za určitých podmínek.

Předpokládá se, že k Bajkalskému zenu dochází, když tyto ploché zenové kameny zamrznou na hladině jezera a poté je sluneční paprsky zahřívají až do bodu, kdy led pod nimi začne tát. Teplo však není jedinou příčinou tohoto jevu. Pokud by tomu tak bylo, led by rovnoměrně roztával, a nevznikl by tam žádný ledový sloup, na kterém by kameny mohly spočívat.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený David Handler (@davidhandlermusic)

Velkou roli při vytváření bajkalských zenových formací rovněž sehrává silný vítr, protože brání roztávání centrálního ledového sloupu. Zatímco většina ledu pod kameny se rozpouští teplem a vytváří konkávní (vydutý dovnitř) povrch, centrální pilíř zůstává jako podpora. Aby k tomuto úžasnému úkazu mohlo dojít, musí na jezero foukat vítr.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Sebastian Klammer (@sebastianklammer)

Kde se ale berou zenové kameny na hladině jezera? Podle ruské fotografky Jeleny Vtorušiny, která v roce 2018 pořídila několik záběrů tohoto fenoménu, se na led dostaly vanutím silných větrů a na místě zamrzly.

Není jasné, zda se poeticky pojmenovaný Bajkalský zen vyskytuje za určitých povětrnostních podmínek i na jiných vodních plochách; jsou tací, kteří usuzují, že tento jev nějak ovlivňuje i čistá voda sibiřského jezera. Nikde jinde dosud nebyly vyfoceny ony bílé ledové sloupy, což je voda smíchaná se vzduchem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu