válkaČeskoslovenskoobjevy

Bagrista našel v zemi přes tři tisíce římských mincí. Čeká ho tučná odměna

Bagrista našel v zemi přes tři tisíce římských mincí. Čeká ho tučná odměna
Zdroj: Daily Mail
+ 3 fotky+ 4 fotky

Doslova na poklad narazil čtyřiačtyřicetiletý Mark Copsey, když upravoval terén na sportovním hřišti v britském městě Yeovil. Téměř 3400 římských mincí ze 3. století má hodnotu okolo 175 tisíc liber a podle britských zákonů bude poctivému nálezci vyplacena polovina z odhadované ceny.

Irena Gruberová 1. února 2016

Bagrista mince objevil při srovnávání terénu na sportovním hřišti. „Při řízení se z bezpečnostních důvodů musíte dívat také za sebe, proto jsem je zahlédl,“ vysvětloval Copsey novinářům. „Otočil jsem se a všiml jsem si zelené barvy v půdě,“ dodal. Vypnul stroj a šel se podívat blíž. Nalezl rozbitou nádobu a kolem spoustu mincí. Nasypal je do igelitové tašky a okamžitě informoval místní muzeum.

Římské mince

Římské mince

Nalezený poklad obsahoval celkem 3 339 římských mincí ze 2. a 3. století, tedy z doby, kdy římské legie pravidelně pochodovaly po nedaleké římské silnici Fosse Way, spojující města Exeter (Isca Dumnoniorum) a Lincoln (Lindum Colonia). Byly mezi nimi i stříbrné mince s portréty různých římských císařů a na některých byli vyobrazeni sloni a dokonce i hroch.

Na mincích byly vyraženy portréty římských císařů.

Na mincích byly vyraženy portréty římských císařů.

Kolekce zahrnuje 164 stříbrných denárů, čtyři mosazné sestercie a zbytek tvořily menší bronzové mince zvané radiatus, které nechal za měnové reformy razit císař Diocletianus. Většina mincí pochází z doby vlády císaře Alexandra Severa (222–235), do země byly vloženy okolo roku 270. Mince byly zabalené do ruliček se zbytky látky a provázku okolo. To svědčí o tom, že je někdo úmyslně zakopal do země. Podle keramických střepů lze usuzovat, že je vložil do dosti velké nádoby.

Mince byly zabaleny do ruliček.

Mince byly zabaleny do ruliček.

Odborníci se domnívají, že mince mohou mít hodnotu až 175 tisíc liber (v přepočtu okolo 6 200 000 Kč). Polovina z této ceny bude vyplacena nálezci, zbytek poputuje do kapes majitele pozemku. Celý poklad pak připadne Britskému muzeu.

Mince s vyobrazením hrocha

Mince s vyobrazením hrocha

Římské mince v Čechách
Římské mince se nalézají i na našem území, nálezy jsou docela četné, ale spíše jde o jednotlivé kusy, hromadné nálezy jsou vzácné. Především se zde nacházejí mince z 1. – 2. století a ze 3. – 4. století. Mince se na naše území dostaly především díky obchodu a průzkumným cestám Římanů. Nelze také opomenout vydržování vojenských posádek a přesunutých táborů. Mnozí archeologové a badatelé se však domnívají, že mnohdy nešlo o přímé platby a římské mince tedy v oběhu nebyly. V tehdejším germánském prostředí totiž převládal pouze směnný obchod. Mince tak sloužily
pouze ve vztahu římský obchodník – náš trh a zpět. Někdy se používaly starší stříbrné (v Římě již neplatné) denáry, nebo serrati (zoubkované mince), speciálně ražené Římem pro obchod s Germány.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu