válkaČeskoslovenskoobjevy

Bagrista našel v bažině dlouhý středověký meč. Archeologové pátrají po těle majitele

Bagrista našel v bažině dlouhý středověký meč. Archeologové pátrají po těle majitele
Zdroj: ancient-origins.net

Mnoho zachovalých artefaktů, od mumií přes fosilie zvířat až po cenné šperky, se již našlo ve starých rašeliništích. V jednom z nich na jihovýchodě Polska nedávno objevili unikátní meč ze 14. století.

Yvonne Pokorná 22. srpna 2017

Meč objevil bagrista Wojciech Kot při odvodňování bažiny u obce Mircze v jihovýchodním Polsku. Následující den kontaktoval muzeum v Hrubieszówě a meč tam předal. “Jedná se o jedinečný nález nejen v našem regionu,” prohlásil ředitel muzea Bartłomiej Bartecki. “Zatímco v muzejních sbírkách podobné artefakty existují, jejich objevy v terénu nejsou tak časté. I z tohoto důvodu pro nás meč představuje velmi důležité informace,” dodal.

Dlouhý meč ze 14. století

Dlouhý meč ze 14. století

I když meč po více než 600 letech zkorodal, stále je v dobrém stavu. Jediné, co mu chybí, je původní rukojeť, která mohla být vyrobena ze dřeva, kostí či parohu. Experti odhadují, že meč měřil na délku 120 centimetrů a vážil jen jeden a půl kilogramu, což na tak dlouhý meč bylo překvapivě málo. Prodloužená rukojeť byla určena pro obouruční úchop. To spolu s dlouhým dosahem a lehkou váhou činilo tento meč ideální bitevní zbraní pro středověké rytíře. Takovýto design byl typický pro 14. století.

Na zadní straně meče je vyražen symbol kříže uvnitř heraldického štítu, což může být podle Barteckiho značka kováře. Ten odvedl poctivou řemeslnou práci. Meč je velmi dobře vyvážený, ideální pro šermování. Nevykazuje žádné známky úmyslného vyřazení z důvodu poškození. Jak se ocitl v bažině, je nyní předmětem průzkumu archeologů.

„V místě nálezu je mokřina a rašeliniště. Je možné, že některý nešťastný rytíř do bažiny zapadl, anebo prostě meč ztratil,” míní Bartecki.

Oblast je prvně zmiňována až ve 13. století v souvislosti výstavbou několika loveckých chat v lesích. Tento region býval součástí Kyjevské Rusi, než v roce 1366 připadl polskému království. Polský panovník nechal postavit zámek v Hrubieszowě koncem 14. století, tedy přibližně v době, ze které pochází nalezený meč. Ten mohl patřit rytíři ve službách polského krále, který jel zrovna okolo nebo zabloudil do rašelinišť.

Meč nalezený v jednom z rašelinišť na jihovýchodě Polska.

Meč nalezený v jednom z rašelinišť na jihovýchodě Polska.

Archeologové plánují opakovanou návštěvu lokality a chtějí zde provést s ohledem na nevlídné půdní podmínky alespoň základní průzkum. Chovají naději, že v rašelině najdou další artefakty nebo osobní věci rytíře. Zatím zde neobjevili žádné kosti.

Meč je nyní ve Varšavě, kde bude zakonzervován a zkoumán. “To nám může napomoci identifikovat původního vlastníka. Doufáme, že se podaří odhalit znaky na čepeli blízko rukojeti, tam je totiž výrobci mečů pro rytíře často vyrývali k označení vlastnictví meče,” vysvětlil Bartecki.

Po konzervaci a analýze se meč vrátí do Hrubieszowa, kde bude trvale vystaven v místním muzeu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu