válkaČeskoslovenskoobjevy

Babička, která milovala metal, se stala kulturním symbolem. V Madridu jí postavili sochu

Babička, která milovala metal, se stala kulturním symbolem. V Madridu jí postavili sochu
Zdroj: atlasobscura.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Při návštěvě madridské čtvrti Vallecas se můžete setkat s neobvyklou sochou. Umělkyně ji postavila ku poctě významné osobnosti tamní metalové scény.

Simona Knotkova 28. května 2019

Socha staré ženy ukazující paroháče je k nepřehlédnutí. Za uměleckým dílem přitom stojí skutečný příběh jedné z obyvatelek chudinské madridské čtvrti.

Celým jménem Ángeles Rodríguez Hidalgo neměla jednoduchý život. Už ve 41 letech se stala vdovou a aby dokázala uživit pět dětí, musela docházet do dvou zaměstnání. V 80. letech se ve španělské metropoli dařilo heavymetalové scéně. Ángeles měla už sedmdesátku za sebou, když se společně se svým vnukem vydala na svůj první rockový koncert. Odcházela z něj nadšená.

Od té doby nevynechala žádný další metalový koncert v okolí a mezi příznivci žánru se stala výraznou figurkou. Její sláva se později rozšířila také do celého Španělska. Ángeles si zvali do televizních pořadů, pro hudební časopisy psala pravidelné sloupky a skupina Panzer si její podobiznu dokonce dala na cover alba „Toca Madera“. Ženě se říkalo La Abuela Rockera podle španělského označení pro Rockovou babičku.

Lidé na ni nezapomněli ani po její smrti v roce 1993. O šest let později jí umělkyně Carmen Jorba nechala postavit bronzovou sochu. Prohlédněte si ji v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu