Aztéky nevymýtili jen Španělé, ale také gigantická epidemie salmonely.

Aztéky nevymýtili jen Španělé, ale také gigantická epidemie salmonely. | zdroj: sciencealert.com


Aztéky vymýtila salmonela, tvrdí vědci

TÉMATA: nemoci | aztékové | mexiko

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 02. 2017 | 12:04

Když Španělé dorazili k břehům Mexika v roce 1519, populace Aztéků byla odhadem 25 milionů lidí. O sto let později zbýval sotva milion. Co způsobilo jejich konec? Samozřejmě za to mohli hlavně Španělé, kteří decimovali obyvatelstvo, ale na vině byly také nemoci. Zejména jedna – salmonela.

Vědci našli vzorky DNA, které potvrdily, že v aztécké populaci řádila jedna z velkých epidemií této nemoci. Aztékové dokonce pro tuto epidemii měli vlastní slovo – cocoliztli, což v překladu znamená mor nebo zhoubnou nákazu. Epidemie kulminovala mezi lety 1545 až 1550.

"Cocoliztli z roku 1545-50 byla jednou z nejvíce devastujících epidemií v novodobých dějinách Nového světa," stojí ve zprávě výzkumného týmu z Institutu Maxe Plancka. Právě tato epidemie nejspíš měla za následek zničení aztécké civilizace. 

Zatímco v minulosti se vědci domnívali, že Aztéky nejvíce sužoval tyfus nebo neštovice, nové důkazy ukazují, že šlo o salmonelózu zavlečenou na kontinent Španěly a dalšími Evropany. Vědci kvůli tomu podrobili testům pohřbená těla 27 Aztéků. Jejich DNA vykazovala jasné znaky napadení kmenem salmonely Salmonella enterica. 

Zánik civilizace Aztéků byl historicky vždy připisován španělským kolonizátorům a role nemocí byla brána spíše jako podružná. Nynější výzkumy ukazují, že naopak Španělé zdaleka neměli tak těžkou práci, protože Aztékové masově umírali pod náporem salmonely, před kterou neměli žádnou obranu.

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 02. 2017 | 12:04

Zavří­t reklamu