válkaČeskoslovenskoobjevy

Aztéckou míčovnu s 32 useknutými krky a chrám zasvěcený bohu větru objevili archeologové v centru mexické metropole

Aztéckou míčovnu s 32 useknutými krky a chrám zasvěcený bohu větru objevili archeologové v centru mexické metropole
Zdroj: ancientpages.com

Nedávný archeologický výzkum v centru hlavního města Mexika odhalil pozůstatky velké aztéckého chrámu a ceremoniálního míčového kurtu. Objev podle archeologů vrhá nové světlo na posvátná místa bývalé aztécké metropole, kterou španělští dobyvatelé ovládli před pěti staletími.

Yvonne Pokorná 7. července 2017

Kruhový chrám zasvěcený aztéckému bohu deště Ehecatlovi a menší část rituální míčovny s hrůznými lidskými oběťmi v jejím rohu. Taková je bilance podzemních vykopávek probíhajících v nenápadné boční ulici u náměstí El Zócalo v Ciudad de México. Nález potvrdil záznamy španělských kronikářů, kteří jako první Evropané navštívili roku 1519 hlavní město aztécké říše Tenochtitlán.

Pozůstatky aztéckého chrámu a míčovny.

Pozůstatky aztéckého chrámu a míčovny.

V rohu míčovny hned u schodiště byla objevena hromada 32 krčních obratlů. Patřily mužům, kteří se stali oběťmi hrůzných aztéckých rituálů spojených s míčovou hrou zvanou ollamalitzi. “Pravděpodobně byli sťati,” říká archeolog Raul Barrera.

Míčová hra Aztéků

Míčová hra Aztéků

Na některých zdech odkrytého chrámu se dochovala jeho původní bílá štuka. Chrám nechal postavit aztécký vladař Ahuizotl během své vlády v letech 1486 až 1502. Díky okrouhlému tvaru stavba vynikala mezi tuctem dalších chrámů dominujících nejposvátnějšímu ceremoniálnímu prostoru bývalé aztécké metropole.

V tomto areálu archeologové pracují téměř 40 let a vždy tu objevovali nějaké stavby. Po dokončení vykopávek zde vznikne muzeum.

Další články

Zavří­t reklamu