Kdo z nás by nechtěl být věčně mladý? Nové poznatky jsou přínosem pro boj proti stárnutí.

Kdo z nás by nechtěl být věčně mladý? Nové poznatky jsou přínosem pro boj proti stárnutí. | zdroj: dailymail.co.uk


Až polovině lidí chybí jeden gen a vypadají díky tomu mladší. Patříte také k těm šťastlivcům?

TÉMATA: medicína | tajemství věčného mládí | věda a výzkum | geny

user-avatar

Simona Knotková

16. 05. 2016 | 14:30

Proč někteří lidé vypadají mladší, než je jejich skutečný věk, a jiní zase starší? Kromě klasických faktorů, jako je například kouření, vědci zjistili, že za to může jeden gen.

Výzkumníci z Británie a Nizozemska dali dohromady několik dobrovolníků a ukazovali jim fotografie více jak čtyř tisíců mužů a žen. Úkolem respondentů bylo pokusit se odhadnout jejich věk. Obě skupiny – mladistvě i staře vypadajíci – pak porovnávali na základě jejich DNA. V závěru svého zkoumání zjistili, že hlavní příčina vězí v genu MC1R a jeho absenci či zkopírované verzi. 

Žena nalevo vypadá na 70 let mladě, žena napravo na takový věk zase staře.

Až 6 % lidí ze studie mělo více kopií genu a vypadali o dva roky starší. Kolem 43 % mělo pouze jednu sadu genu a vypadali starší o rok. Zbývající polovina neměla gen ale vůbec a vypadala naopak o dva roky mladší. Dysfunkční gen byl jindy nalézán u zrzavých lidí, kteří obecně vypadají mladší než ostatní. Nyní do sebe všechno tedy zapadá a vědci už ví, že právě tento gen ovlivňuje naše stárnutí.

Stále samozřejmě nevíme, jak přesně tyto geny fungují. Podle jednoho z vedoucích studie, doktora Davida Gunna, můžou ale tyto poznatky pomoci k nalezení nových metod v boji proti stárnutí. Všem, kteří o to zvláště usilují, pak doporučuje starat se především o své zuby, přestat kouřit a chránit se před sluncem.

 

 

 

user-avatar

Simona Knotková

16. 05. 2016 | 14:30

Zavří­t reklamu