válkaČeskoslovenskoobjevy

Až polovině lidí chybí jeden gen a vypadají díky tomu mladší. Patříte také k těm šťastlivcům?

Až polovině lidí chybí jeden gen a vypadají díky tomu mladší. Patříte také k těm šťastlivcům?
Zdroj: dailymail.co.uk

Proč někteří lidé vypadají mladší, než je jejich skutečný věk, a jiní zase starší? Kromě klasických faktorů, jako je například kouření, vědci zjistili, že za to může jeden gen.

Simona Knotkova 16. května 2016

Výzkumníci z Británie a Nizozemska dali dohromady několik dobrovolníků a ukazovali jim fotografie více jak čtyř tisíců mužů a žen. Úkolem respondentů bylo pokusit se odhadnout jejich věk. Obě skupiny – mladistvě i staře vypadajíci – pak porovnávali na základě jejich DNA. V závěru svého zkoumání zjistili, že hlavní příčina vězí v genu MC1R a jeho absenci či zkopírované verzi.

Žena nalevo vypadá na 70 let mladě, žena napravo na takový věk zase staře.

Žena nalevo vypadá na 70 let mladě, žena napravo na takový věk zase staře.

Až 6 % lidí ze studie mělo více kopií genu a vypadali o dva roky starší. Kolem 43 % mělo pouze jednu sadu genu a vypadali starší o rok. Zbývající polovina neměla gen ale vůbec a vypadala naopak o dva roky mladší. Dysfunkční gen byl jindy nalézán u zrzavých lidí, kteří obecně vypadají mladší než ostatní. Nyní do sebe všechno tedy zapadá a vědci už ví, že právě tento gen ovlivňuje naše stárnutí.

Stále samozřejmě nevíme, jak přesně tyto geny fungují. Podle jednoho z vedoucích studie, doktora Davida Gunna, můžou ale tyto poznatky pomoci k nalezení nových metod v boji proti stárnutí. Všem, kteří o to zvláště usilují, pak doporučuje starat se především o své zuby, přestat kouřit a chránit se před sluncem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu