válkaČeskoslovenskoobjevy

Autor Hobita J. R. R. Tolkien posílal své ženě z fronty šifrované zprávy, aby unikl cenzuře

Autor Hobita J. R. R. Tolkien posílal své ženě z fronty šifrované zprávy, aby unikl cenzuře
Zdroj: thevintagenews.com

Známý spisovatel J. R.R Tolkien byl za první světové války nasazen do bojů ve Francii. Sloužil jako podporučík u 1. praporu Lancashirských střelců. Velmi mu chyběla jeho milovaná žena Edith, které psal z fronty šifrované dopisy.

Tomáš Chalupa 21. září 2017

Věděl totiž, že všechny dopisy, které vojáci posílají domů, kontrolují britští cenzoři a že dopisy nesmí obsahovat žádnou informaci o tom, kde je zrovna dotyčný voják nasazen. Tolkien proto vytvořil speciální šifru, která nesla v sobě koordináty přesného místa, kde se zrovna nachází. Jeho žena tak mohla na mapě najít přesné místo a sledovat, odkud a kam se na frontě pohybuje. Cenzoři za celou dobu tuto šifru neodhalili.

Tolkien ale nepsal jen tyhle tajné vzkazy, ale zcela otevřeně si ženě stěžoval na chování některých důstojníků. Ti prý posílají do prvních útoků zejména mladé nováčky, kteří ještě neměli žádné bojové zkušenosti. Chovali se k nim často krutě a povýšeně, což Tolkienovi vadilo. Je zajímavé, že i tyto informace nechali cenzoři bez povšimnutí.

Tolkien sloužil na frontě jako dobrovolník od června roku 1915, přestože mu to rodina rozmlouvala. V bitvě na Sommě začal trpět zákopovou horečkou, onemocněním, které na lidi přenášely vši. Byl odvezen do Anglie a prohlášen za nezpůsobilého pro další službu, přesto až do konce války sloužil v britské armádě. A v průběhu této doby začal pracovat na čemsi, co by se dalo nazvat alternativní mytologií. Na pohádkovém světě hobitů, skřetů, elfů a lidí… Jeho klíčové dílo Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky vyšlo před 80 lety, 21. září 1937.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu