válkaČeskoslovenskoobjevy

Autoportrét ženy v bombarďácích: Každé narozeniny se fotila ve stejném „oblečku“

Autoportrét ženy v bombarďácích: Každé narozeniny se fotila ve stejném „oblečku“
Zdroj: lensculture

Americká fotografka Lucy Hilmer nedávno zveřejnila odvážnou sérii autoportrétů, v nichž má na sobě jen staromódní kalhotky, ponožky a boty. V tomto „outfitu“ se umělkyně pokaždé fotila o svých narozeninách. Výsledné snímky odhalují nejen skutečné ženské tělo, jak se mění v proudu času, ale i pravé já, které se neschovává za vrstvy oblečení.

blondie 18. srpna 2014
Lucy Hilmer: Narozeninový obleček

Lucy Hilmer: Narozeninový obleček

Dnes skoro 70letá umělkyně se takto poprvé vyblýskla v roce 1974, když jí bylo 29 let. Tehdy ještě netušila, že vznikne tahle pozoruhodná časosběrná série. „Tenkrát světem letělo rčení, že nemůžeš věřit nikomu nad třicet. Tak mě napadlo se zvěčnit v posledním dobrém roce mého života,“ vysvětlila okolnosti vzniku první fotografie pořízené v Údolí smrti v Kalifornii.

Lucy Hilmer: 33. narozeniny

Lucy Hilmer: 33. narozeniny

Výsledek ji samotnou tak zaujal, že se od té doby v den svých narozenin fotila pokaždé ve stejném oblečku. „Ta dívka ve směšných kalhotkách byla zranitelná, otevřená, zvláštní – to bylo mé pravé já,“ podotkla.

Lucy Hilmer fascinoval fenomén času, v jehož průběhu se všichni lidé mění v různé verze sebe sama, byť jejich podstata zůstává stejná.

Měnila se i sama fotografka, jak ukazují její snímky, na nichž vidíme přerod něžné bezstarostné dívky ve zralou ženu, posléze šťastnou manželku a matku, stárnoucí feministku a nakonec spokojenou stařenku, která v umělecké tvorbě nalezla své pravé poslání.

Lucy své práce prezentovala publiku až v posledních 10 letech a teprve letos vyhrála titul „talent roku“ ve fotografické soutěži magazínu Lens Culture.

43. narozeniny

48. narozeniny

Další články

Zavří­t reklamu