válkaČeskoslovenskoobjevy

Autokina: symbol Ameriky, který posloužil hlavně zamilovaným

Autokina: symbol Ameriky, který posloužil hlavně zamilovaným
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 8 fotek+ 9 fotek

Autokino k Americe patří stejně jako přítomnost televize v každém pokoji nebo pruhovano-hvězdičková vlajka i tam, kde byste ji nečekali. Na rozdíl od televize a vlajky ale symbol drive-in theater neboli “kina, kam se dá zajet” postupně zanikl a dnes už je to spíše nostalgická záležitost, jejíž magie je patrná pouze ze starých fotografií, kdy autokina teprve začínala.

Marta Šindlauerová 7. listopadu 2019

První drive-in kina se ve Spojených státech objevila kolem roku 1910, ovšem to skutečné, s velkým plátnem a kapacitou 400 míst (pro auta), otevřel jistý chlapík jménem Richard Hollingshead v roce 1933 v New Jersey. Už od začátku se autokina vnímala jako skvělá místa pro romantické schůzky. Potemnělé prostředí, intimní prostory vozu, do toho nějaká ta líbačka na plátně – no prostě ideální vesmír pro stylové rendez-vous.

Jedna věc ale byla pro kina tohoto typu po dlouhá, předlouhá léta palčivým problémem: zvuk. Postupem času se ukázalo, že ani ty největší a nejvýkonnější reproduktory té doby nezmůžou nic s tím, že než zvuková vlna ke vzdáleným autům dopluje, na plátně už se děje dávno něco jiného. Nakonec se věc vyřešila tak, že se zvuková stopa přehrávala přímo do autorádií.

Jenže jak už to tak bývá, dobré nápady nežijí dlouho. Když už si autokina poradila takto fikaně se zvukem, v 60. letech se vynalezly VCR kazety a Američan jako tvor od přírody poněkud pohodlný vyměnil lopotnou jízdu kamsi na pole do bahna za gauč v obýváku, kterému lezou ven pera a ornamenty tvoří různé rozlité tekutiny neznámého původu. Provozování autokina navíc přestalo být lukrativní i pro samotné promítače – s průměrnou plochou 60 000 metrů čtverečních se totiž dalo naložit i mnohem efektivněji, než jen vybíráním vstupného. Například prodejem developerům.

Možná to pro vás bude překvapení, ale autokina existují i v Česku. To nejznámější drive-in kino se nachází přímo u chladících věží jaderné elektrárny Dukovany, další leží u obce Ředhošť na Litoměřicku a kdysi se promítalo i na pražském strahovském stadionu, kde se s vozem mohlo vyjet až na trávník. Berte ovšem v potaz, že Česko není Amerika, a že se takovéto akce konají spíše v letních měsících.

Na působivé snímky amerických autokin z 30. až 50. let se můžete podívat v galerii. Povšimněte si pak třeba toho, jak je půda pod předními koly vždy vyvýšena, aby bylo na plátno dobře vidět.

Další články

Zavří­t reklamu