válkaČeskoslovenskoobjevy

Auto z filmu Návrat do budoucnosti postavili i ze zlata

Auto z filmu Návrat do budoucnosti postavili i ze zlata
Zdroj: Wikimedia Commons

V roce 1980 se spojila společnost American Express s výrobcem vozů De Lorean Motor Company (DMC). American Express chystal mohutnou propagační kampaň pro své zlaté platební karty a chtěl po DeLoreanovi postavit zlaté auto. Tím zlaté se myslí nikoliv pozlacené, ale skutečně z pravého 24karátového zlata.

Tomáš Chalupa 6. prosince 2021

DeLorean výzvu přijal a zahájil práce na automobilu. Jeho design vytvářel Giorgetto Giugiaro, legendární italský designér. Vytvořil sportovní vůz s odklápěcími dveřmi a kapotou z nerezové leštěné oceli, automatickou převodovkou a černým interiérem. Vůz byl nádherný, nicméně neměl potřebný výkon ani nijak závratné jízdní vlastnosti. To je zřejmě jeden z důvodů, proč se ho prodaly pouhé dva kusy za cenu 85 tisíc dolarů. Pro American Express i DeLoreana to bylo obrovské zklamání, protože plánovali prodat minimálně 100 kusů. Existoval ještě třetí stejný automobil, ale ten se neprodal a sloužil jen jako záloha pro náhradní díly, pokud by jeden ze dvou vozů potřeboval opravu.

Samotná společnost DMC zkrachovala pouhé dva roky po uvedení zlatého sporťáku. Majitel John De Lorean skončil na pár dní za mřížemi, ovšem nikoliv za finanční problémy, ale za distribuci a prodej drog. Sice byl později soudem osvobozen, ale to už jeho společnost byla na dně a nebyla schopná obnovit produkci. Vůz tak sice ekonomicky díru do světa neudělal, ale stal se ikonickým zejména díky účinkování ve filmu Návrat do budoucnosti, kde byl ztvárněn coby stroj času.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu