válkaČeskoslovenskoobjevy

Autista Kim Peek byl předlohou pro filmového Rain Mana

Ve slavném snímku Rain Man hraje Dustin Hoffman autistu s neuvěřitelnými schopnostmi, který je schopen si zapamatovat neuvěřitelné množství detailů. Tato filmová postava byla napsána na bázi skutečného člověka. Tím byl autista Kim Peek, jehož schopnosti i život jsou fascinující.

Tomáš Chalupa 6. července 2018

Peek se narodil s neobvyklým mozkem, který mimo jiné postrádal neurální spojení mezi dvěma hemisférami. Jak rostl, tak právě tento nedostatek mu přinášel i mnoho neuvěřitelných schopností. Už ve věku dvou let si Peek byl schopen zapamatovat obrovské množství dat. Také dokázal číst knihy ohromující rychlostí. Většinu knih byl schopen přečíst do hodiny, navíc si slovo od slova zapamatoval prakticky všechno, co četl. Dokonce dokázal paralelně číst dva různé texty současně, každým okem četl jinou stránku. Právě proto Peek strávil většinu svého života čtením.

Peek se tak stal jakousi chodící encyklopedií. Dokázal z hlavy říct, jak se má řidič dostat na konkrétní místo v konkrétním městě jen na bázi toho, že jednou viděl mapu daného města. V podstatě vůbec nepotřeboval GPS navigaci, měl jí ve své hlavě.

Kim Peek

Kim Peek

Měl také další schopnost. Pokud jste mu řekli jakékoliv datum, ať už zpět v historii nebo v budoucnosti, byl schopen říct, jaký den to bude, zda pondělí nebo třeba středa. Nikdy se nemýlil. Lidé se ho často ptali, co bylo za den, když se narodili, a byli fascinováni tím, že jim to byl schopen ihned říct.

Vědci se shodovali, že absence neurálních spojení paradoxně Peekovi umožnila zpracovávat řádově více informací, než by to dokázal „zdravý“ mozek. Jeho mozek si totiž vybudoval spojení na zcela jiných místech, než je to běžné, a to přineslo další, až geniální schopnosti. Jenže vše má svou cenu. Paradoxně Peek neměl příliš rozvinutý intelekt. Jeho IQ bylo 87 a měl potíž vypočítat základní matematické úlohy.

Neuměl chodit až do svých čtyř let. Neuměl se sám oblékat, zapnout si knoflík nebo zavázat boty. Jeho otec ovšem byl skvělý muž, který zasvětil celý svůj život tomu, aby se o něj staral, a pomáhal mu rozvíjet talent navzdory všem možným handicapům.

Kim Peek (vlevo) a jeho filmový představitel Dustin Hofmann (vpravo).

Kim Peek (vlevo) a jeho filmový představitel Dustin Hofmann (vpravo).

V roce 1984 se Peek setkal se scénáristou Barry Morrowem, který byl jeho příběhem i schopnostmi uchvácen a napsal podle něj scénář k filmu Rain Man. Po uvedení snímku v kinech a jeho obrovském úspěchu v podobě zisku čtyř Oscarů se o Peeka začala zajímat veřejnost, média i vědci. Peek zemřel v roce 2009 na srdeční zástavu.

Jak řekl Barry Morrow: „Nevěřím, že někdo mohl strávit ve společnosti Peeka pět minut a neodcházet s lehce zneklidňujícím pohledem na sebe samého, svět a náš potenciál jako lidských bytostí.“ Pravdou je, že lidé jako Peek ukazují, že lidský mozek má neuvěřitelný potenciál, který ani zdaleka nevyužíváme. Příroda nám to zkrátka neumožňuje a otázka je, jestli nás tím chrání, nebo naopak brzdí.

Tom Cruise a Dustin Hofmann ve filmu Rain Man (1988).

Tom Cruise a Dustin Hofmann ve filmu Rain Man (1988).

Související články

Další články

Zavří­t reklamu