válkaČeskoslovenskoobjevy

Australští vojáci psali dopisy domů na sušenkách

Australští vojáci psali dopisy domů na sušenkách
Zdroj: atlasobscura.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Sušenka, to byl dobrý přítel každého vojáka i námořníka. Nejlehčí a nejskladnější potravina. Australští vojáci však pro ni našli ještě jedno, velmi nevšední využití. Sušenky jim sloužily jako dopisní papír.

Tomáš Chalupa 13. února 2018

ANZAC, neboli australsko-novozélandský armádní sbor, měl ve svých denních nutričních dávkách pro vojáky právě tyto sušenky. Byly specifické tím, že byly opravdu mimořádně tvrdé. Lze si je představit jako tabulky ztvrdlého jílu. Právě proto je bylo nutné před jídlem namáčet do vody, aby se vůbec daly sníst. Byly vyráběny z mouky, cukru, soli a vody.

Co vedlo vojáky k tomu, aby posílali domů pozdravy vyryté na sušenkách? Byl to zejména vtip. Vojáci tím chtěli svým blízkým doma názorně ukázat, jakou stravu mají na frontě k dispozici. Ostatně zdaleka to nebylo tak bizarní, jak by se mohlo zdát. Vojáci měli nouzi o dopisní papír, takže posílali domů vzkazy na kouscích dřeva, různých kusech lepenky, nebo dokonce vytkané na kusy látky.

Sušenky jako náhražka dopisního papíru se začala objevovat už za búrských válek. Tam šlo ještě o skutečnou raritu, ovšem za první světové války se posílání sušenek stalo masovou záležitostí. Velmi se tento zvyk ujal u jednotek odříznutých na poloostrově Gallipoli, protože zde panoval nedostatek úplně všeho, papír nevyjímaje, a sušenky byly opravdu často tou jedinou věcí, na kterou mohli vojáci něco napsat.

Za druhé světové války tento zvyk opět začal ustupovat, i když zcela nezmizel. Krekry posílali zejména vojáci z jednotek v Tichomoří. Sušenky se našly u mrtvých australských vojáků, kteří zahynuli při japonském odbývání Rabaulu. Po jeho obsazení Japonci zmasakrovali mnoho zajatých Australanů. Na konci speciální jednotka odhalila masové hroby, kde bylo pohřbeno 160 australských vojáků. U několika z nich se našly vzkazy na sušenkách, které už nestihli odeslat.

Dnes už se sušenky takto posílat nedají, a to z jednoduchého důvodu. Už nejsou tak tvrdé a odolné jako kdysi. Dnes jsou sušenky takové, jak je známe i my, civilisté, tedy lámavé a drobivé. Ty vojenské sice o něco méně, ale zdaleka se na ně nedá napsat vzkaz rodině domů.

Další články

Zavří­t reklamu