válkaČeskoslovenskoobjevy

Australský umělec si vypěstoval na paži třetí ucho! Bude ho mít trvale připojené na internet

+ 2 fotky+ 3 fotky

Oceňovaný australský performační umělec Stelarc dělá ve jménu umění něco naprosto bizarního – pěstuje si na své paži třetí ucho. Teď z něj hodlá učinit poslechový nástroj pro každého.

Ivanhoe 23. října 2015

69letý Australan kyperského původu, který si říká Stelarc, se nespokojí jen s tím, co mu nadělila matka příroda. V minulosti si už nechal vyrobit robotickou třetí ruku a před osmi lety způsobil pozdvižení tím, že si dal pod pod kůži na paži voperovat třetí ucho vyrobené z jeho vlastní chrupavky. „Tohle ucho je vytvořené spojením chirurgického inženýrství a kultivací kmenových buněk,“ oznámil tehdy světu. „Tohle je jen začátek ucha, jeho reliéf. My ale zpevníme boltec, zkonstruujeme měkký lalůček a pomocí kmenových buněk ho ještě zdokonalíme, takže bude více trojrozměrné,“ prozradil další plány.

Stelarcovo protetické ucho před operací

Stelarcovo protetické ucho před operací

Nyní si do lalůčku chce nechat implantovat miniaturní mikrofon a připojit ho trvale k internetu. Jeho prostřednictvím by chtěl Stelarc nonstop vysílat tak, aby se na něj druzí lidé mohli naladit jak na rádio. Kromě poslechu konverzace, muziky a všech zvukových vjemů by také zjistili, kde se zrovna ucho a tedy i Stelarc nacházejí.

„Tohle ucho není pro mě,“ vysvětluje umělec. „Já už dvě uši mám, abych slyšel. Tohle ucho je poslechový nástroj pro druhé. Ať budu kdekoli na světě, každý si bude moct poslechnout, co slyším,“ vysvětluje.

Roboticky prodloužená ruka

Roboticky prodloužená ruka

Stelarc, původním jménem Stelios Arcadiou, se už léta zabývá robotickým uměním, které propojuje moderní technologie s lidskou fyziologií. Kromě toho, že šéfuje Alternativní anatomické laboratoři na Curtin University v Perthu, provádí se svým vlastním tělem bizarní experimenty. Nechal si třeba zabudovat kamery do plic, tlustého střeva i do žaludku, pomocí háků protažených pod kůži se nechal zavěsit ke stropu a legendárními se stala jeho robotická prodloužení rukou i nohou. Třetí ucho tak je jen logickým pokračováním jeho dosavadní umělecké práce.

„Jako performační umělec se obzvlášť zajímám o ideu post-člověka, o ideu kyborga,“ svěřil se časopisu Style. „Člověka už nebude definovat pouze jeho biologická struktura, ale mnohem více technologie, které se do něj vloží a zapojí,“ rozvíjí své představy, ze kterých až mrazí.

„Čím dál více se nyní lidé stávají internetovými portály zkušenosti… jen si představte, kdybyste mohli slyšet ušima někoho z New Yorku a ve stejnou dobu vidět očima někoho z Londýna,“ pokračuje.

Stelarc se nechal nahý zavěsit za háky ze stropu.

Stelarc se nechal nahý zavěsit za háky ze stropu.

Pro Stelarcovy nápady však ne každý má pochopení. Trvalo mu deset let, než sehnal potřebné finanční prostředky a našel lékaře ochotné mu protetické ucho do paže transplantovat. Stelarc označuje lékařskou komunitu za konzervativní, neboť většina z lékařů se soustředí na léčbu nemocí spíše než na vytvoření dalšího ucha pro perfektně zdravého umělce. Nakonec se mu ale podařilo objevit v Evropě tři doktory, kteří na bizarní operaci přistoupili. Tito chirurgové jsou teď jeho blízkými přáteli a rovněž i rodina víc chápe, oč mu jde. Přispělo k tomu i to, že umělecké kruhy v Austrálii začaly Stelarcovu práci oceňovat. Letos v březnu obdržel cenu za vynikající výsledky v inovacích a experimentálním umění.

Další články

Zavří­t reklamu