válkaČeskoslovenskoobjevy

Australský premiér Harold Holt zmizel v hlubinách moře, tělo se nikdy nenašlo

Australský premiér Harold Holt zmizel v hlubinách moře, tělo se nikdy nenašlo
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Harold Holt zasedl v australském parlamentu poprvé v roce 1935. V roce 1939 se stal nejmladším ministrem v dějinách země. Jeho kariéra i nadále strmě stoupala, až to dotáhl na ministerského předsedu. O rok později za nejasných okolností zmizel. Oficiální verze zní, že se utopil.

Tomáš Chalupa 27. února 2020

Ve svém úřadu, který začal zastávat v roce 1966, se silně orientoval na spolupráci se Spojenými státy, silně podporoval jejich angažmá ve Vietnamu a s tímto programem také uspěl ve volbách.

17. prosince roku 1967 se se svými přáteli vydal plavat k pláži Cheviot Beach poblíž přístavu Portsea, vzdáleném 100 kilometrů jižně od Melbourne. Jenže vlny byly vysoké, dokonce se nechtělo do vody ani surfařům, kteří jinak vlny milují. Ovšem Holt se přesto rozhodl jít plavat. Přecenil zjevně své síly, přestože byl vynikající plavec a také potápěč. Přátelům na břehu brzy zmizel z dohledu za vlnami a od té doby už se neobjevil.

Na místo dorazily záchranné týmy, policie, vrtulníky i armádní potápěči. Do hledání se zapojilo také mnoho místních dobrovolníků. Brzy se z celé akce stala jedna z nejrozsáhlejších operací v dějinách Austrálie. Jenže po Holtovi nebyla nalezena jediná stopa.

O dva dny později vláda vydala oficiální stanovisko, že Holt je nyní považován za mrtvého. Média spekulovala, že Holt takto možná spáchal sebevraždu. Novinář Ray Martin o této možnosti napsal dokonce celou knihu. Podobně se na to díval i magazín The Bulletin. Podle magazínu se premiér svěřil ministru Dougu Anthonymu, že má velmi silné deprese. Většinově však byla tato teorie odmítána včetně premiérova syna Sama nebo spisovatele a autora Holtovy biografie Toma Frama. Holt je tak považován za utonulého při nehodě, když plaval v příliš rozbouřeném moři.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu