válkaČeskoslovenskoobjevy

Australský plovoucí hotel skončil v Severní Koreji

Australský plovoucí hotel skončil v Severní Koreji
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 2 fotky+ 3 fotky

Téměř rok se plavil pětiposchoďový hotel kolem John Brewer Reefu 70 kilometrů od australských břehů. Luxusní hotel ale nakonec skončil v rukou severokorejského diktátora.

Tomáš Chalupa 29. dubna 2020

Hotel byl vysněným dítětem developera Douga Tarca. Ten chtěl umožnit turistům a zejména potápěčům okamžitý přístup k podmořskému korálovému útesu. Hotel postavila singapurská společnost, a protože měl operovat v environmentálně citlivé oblasti, musel splňovat celou řadu požadavků. Do vody se nesměly vypouštět žádné odpadní vody, nátěr nesměl být z toxických barev, veškerý odpad musel zůstávat na lodi a vyvážel se až na pevnině.

Hotel byl dokončen v roce 1987 a stál 40 milionů dolarů. Stavba měla oproti plánu zpoždění, další zpoždění pak bylo způsobeno hurikánem, který odložil slavnostní otevření hotelu o další dva měsíce. Později se ukázalo, že hlavní problém byla cesta z pobřeží na hotel. Vlny bývaly velké, mnohdy bylo spojení s hotelem přerušeno a ti, kteří cestu absolvovali, trpěli mořskou nemocí. Jeden z katamaranů, který vozil lidi a zásoby z pobřeží, navíc shořel. Díky této aféře začal být hotel považován za nespolehlivý a rezervace ubývaly. Navíc hotel nebyl příliš dobře veden ani neměl dobrý marketing. Možná vůbec nejhorší bylo, že bylo velmi drahé jej provozovat. Po roce tak byl nakonec prodán vietnamské společnosti.

Země zažívala v té době turistický boom, ale měla velký nedostatek kvalitních luxusních hotelů. Plovoucí hotel byl skvělou atrakcí, ovšem nebyl umístěn na volné moře, ale kotvil v přístavu v Saigonu. Ale ani tady se hotelu ekonomicky nedařilo a jeho provozovatelé ho nakonec museli prodat, tentokrát Severní Koreji.

Byl převezen nákladní lodí na pobřeží rezortu Kuamgang u hranic s Jižní Koreou. V roce 1998 se otevřel hotel převážně pro turisty z Jižní Koreji pod názvem Sea Kumgang Hotel. Nějakou dobu fungoval, ale pak byl zavřen a takový stav trvá dodnes. Říká se, že Kim Čong-un nebyl při inspekci příliš nadšen z toho, v jakém stavu se hotel nachází. Nařídil ho buď kompletně zrenovovat, nebo zlikvidovat do šrotu. Jako všechno v Severní Koreji se ale podobné informace těžko ověřují, a tak je další osud tohoto plovoucího hotelu ve hvězdách.

Další články

Zavří­t reklamu