Reg Spiers prožil nevšední život, jestli je padouch nebo hrdina, toť otázka

Reg Spiers prožil nevšední život, jestli je padouch nebo hrdina, toť otázka | zdroj: dailymail.co.uk


Australský atlet sám sebe poslal leteckou poštou v balíku. Málem nepřežil

TÉMATA: austrálie | velká británie | zločin | odvážné kousky

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 03. 2015 | 07:30

V roce 1964 Reginald Spiers poslal sám sebe v balíku, respektive v dřevěné bedně, z Londýna do Perthu v Austrálii. Cestu trvající 63 hodin přežil. Jeho život se dostal ještě jednou do ohrožení o dvacet let později. Tehdy ho odsoudili na Srí Lance k trestu smrti.

Spiers se potloukal Londýnem prakticky bez peněz, takže neměl ani na letenku do Austrálie. Reprezentant v hodu oštěpem se rozhodl svízelnou situaci vyřešit tak, že sám sebe poslal v balíku. Společně s dalším oštěpařem Johnem McSorleyem sestavili dřevěnou krabici, do které si pak sám vlezl. Měla rozměry 1,91m x 91cm x 71cm. S sebou si vzal láhev džusu, dvě plechovky špaget, čokoládu a nějaké sušenky. Čekala ho noční můra v podobě 63 hodin trvající cesty přes Paříž, Bombaj a Singapur. Cesta měla být přitom výrazně kratší, jenže letadlo čekalo ne letišti 24 hodin kvůli mlze, než vůbec poprvé vzlétlo. Spiers málem zemřel na dehydrataci, protože zásoby pití měl malé a v Bombaji bylo neuvěřitelné horko. Také celá krabice i s ním spadla z vysokozdvižného vozíku.

Spiers, který pracoval na letišti v sekci nákladů, měl dobré znalosti o tom, jak by měla bedna vypadat a co ho jako náklad čeká. Jenže to se týkalo pouze procedury na letišti. Spiers možná vůbec netušil, jaké riziko podstoupil. V šedesátých letech zdaleka ne všechny letecké společnosti vytápěly nákladové prostory letadel. Některá letadla dokonce neměla ani nákladový prostor hermeticky uzavřen. Pokud by Spiers byl v takovém letadle, velmi rychle by zmrzl nebo by se udusil.

Velké štěstí měl také při letu z Paříže do Bombaje, kdy se mu podařilo vystoupit z krabice a mohl tak chodit po nákladovém prostoru. V Perthu měl rovněž štěstí, protože se mu z bedny podařilo nepozorovaně uniknout, zatímco byli pracovníci letiště zaneprázdněni něčím jiným.

Jenže Spiers se po příletu do Austrálie neozval svému kamarádovi McSorleymu, který dostal strach, že Spiers cestu nepřežil a jeho mrtvé tělo je někde v bedně uvnitř letadla. McSorley se obrátil na místního novináře, aby mu pomohl Spierse najít. Ten zkontaktoval svého australského kolegu a mediální kolotoč se rozjel. Média po celém světě přinášela příběh o neuvěřitelném kousku mladého atleta.

Jenže tím vším neuvěřitelný život Spierse nekončil. Se svojí milenkou začal pašovat drogy, byl několikrát uvězněn. Na Srí Lance ho i s milenkou odsoudili k trestu smrti. Té se vyhnul, když ho nakonec místní úřady deportovaly do Austrálie, kde si odseděl tři roky. Říkalo se, že s Annie, což bylo jediné známé jméno jeho milenky, žili jako Bonnie a Clyde. Neustále měli problémy se zákony, pobývali v nejrůznějších věznicích, až se jejich vztah nakonec rozpadl.

Jednasedmdesátiletý Spiers dnes žije poklidným životem důchodce v Adelaide s novou přítelkyní.

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 03. 2015 | 07:30

Zavří­t reklamu