válkaČeskoslovenskoobjevy

Australské skalní umění je možná nejstarší na světě. Vědci se snaží určit jeho stáří

Australské skalní umění je možná nejstarší na světě. Vědci se snaží určit jeho stáří
Zdroj: ancient-origins.net
+ 4 fotky+ 5 fotek

Skalní umění australských domorodců má nejdelší nepřetržitou tradici na světě. Je tak staré, že některá jeho nalezená díla zobrazují dávno vyhynulou megafaunu. Nynější snahou vědců je proto určit jejich opravdové stáří. Pokud se potvrdí hypotézy, že vznikly přinejmenším před 50 tisíci lety, zařadily by se mezi nejstarší umělecké projevy na světě.

Irena Gruberová 8. března 2016

Podle archeologických a genetických výzkumů obývali domorodí Austrálci (Aboridžinci) australský kontinent nepřetržitě přibližně 50 000 let. Někteří badatelé si dokonce troufají tvrdit, že tito lidé Austrálii osídlili před 80 tisíci lety. Před příchodem prvních Evropanů jich tu mělo žít půl milionu až milion, ač kapitán James Cook prohlásil nově objevenou zemi za liduprázdnou. Žily tu však stovky kmenů hovořících 250 různými jazyky. Každá z těchto skupin udržovala své vlastní kulturní a umělecké tradice.

Skalní malba

Skalní malba

Austrálci odedávna ztvárňují své fantazie přímo v krajině, nejčastěji na stěnách skal a jeskyní. Používají k tomu čtyři základní barvy – bílou, černou, žlutou a červenou. Převážně zachycují každodenní život a činnosti domorodců, ale hlavně jejich náboženskou víru.

Jedním z nejbohatších krajů na skalní umění je Kimberley na severozápadě země, který patří k nejstarším osídleným částem Austrálie. Tradiční aboridžinské zákony a kultura jsou tu i dnes stále živé. Na ploše více než 400 000 metrů čtverečních jsou tu rozesety desítky tisíc skalních maleb. Právě tady australští vědci provádějí výzkum za účelem co nejpřesnější datace těchto památek.

Tým australských vědců se snaží z maleb odebrat vzorky minerální krusty.

Tým australských vědců se snaží z maleb odebrat vzorky minerální krusty.

Doposud bylo obtížné získat přesná data kvůli absenci organického materiálu ve většině těchto maleb, takže se nedalo použít radiokarbonové datování. Díky novým průkopnickým metodám uranového datování to však nyní bude možné. Vědci proto odstraňují z minerálních krust usazených pod malbami i na nich jemné šupinky a měří jejich radioaktivní rozpad.

Vědci se nyní snaží zjistit přesné stáří skalních maleb.

Vědci se nyní snaží zjistit přesné stáří skalních maleb.

Výsledky tohoto testování mohou radikálně změnit pohled na australské skalní umění, o kterém málo ví i lidé v samotné Austrálii. Pokud se ukáže, že je stejně staré jako osídlení australského kontinentu, ztratí Evropa status kontinentu, kde se mělo zrodit umění. Jeskynní malby ve Španělsku a Francii, které jsou okolo 40 000 let staré, byly totiž dosud považovány za nejstarší na světě. „Skalní umění v Kimberley by se mělo uchovat jako jeden z největších kulturních výdobytků v oné velké sáze lidského vývoje a migrace po planetě,“ říká proto geolog Andrew Gleadow.

Záhadné archaické tváře vyryté do kamene.

Záhadné archaické tváře vyryté do kamene.

Paradoxně však je toto dědictví v ohrožení ze strany samotné australské vlády, která vyřazuje z registru chráněných památek řadu posvátných míst domorodých Aboridžinců ve prospěch těžařské a plynařské lobby. Průmyslovému rozvoji už padlo za oběť více než 20 procent skalních maleb. Podle jednoho z dělníků pracujících pro společnost Woodside bylo 10 tisíc petroglyfů rozdrceno a použito na úpravu cest.

Další články

Zavří­t reklamu