válkaČeskoslovenskoobjevy

Australské město loví z vody plasty

Australské město loví z vody plasty
Zdroj: boredpanda.com

Někdy ta nejjednodušší a nejlehčí řešení jsou těmi nejúčinnějšími. Dokládá to i případ australského města Kwinana, kde přišli na geniální způsob, jak zabránit znečištění vody plastovým odpadem.

Yvonne Pokorná 30. května 2019

Říká se jim lapače odpadu a jde v podstatě o sítě zachytávající pevný odpad. V Kwinaně je instalovali k odvodňovacím trubkám. Tyto trubky odvádí vodu z obytných oblastí do přírody. Bohužel s sebou nesou také spoustu odpadků, které mohou mít velmi negativní dopad na životní prostředí.

Město začalo se dvěma sítěmi a když se prokázaly jejich benefity, rozhodlo se přidat další. Sítě dokázaly během několika týdnů zachytit zhruba 370 kilogramů kilogramů odpadků.

Instalace sítí je poměrně jednoduchá a náklady na jejich pořízení vcelku nízké. Město za tento experiment utratilo kolem 20 000 dolarů, což je v přepočtu bezmála 462 000 korun. Zároveň ušetřilo na mzdách pro lidi, kteří dříve sbírali všechny odpadky ručně.

Když se sítě naplní, vyzvednou se jeřábem, vhodí do speciálních vozíků, které je odvezou do třídícího centra. Tam se veškerý odpad rozděluje na recyklovatelný a nerecyklovatelný materiál, který se následně zpracovává.

Město je přesvědčeno, že jde o nejúčinnější a nejlevnější způsob, jak uchránit vodu před plasty a jinými nečistotami. Je to také důkaz, že i jednoduché nápady mohou přispět ke zlepšení životního prostředí. Doufejme, že i další města si vezmou z Kwinany příklad.

Plastové odpady jsou obrovským problémem současné doby. Jejich objem stále roste a pouhých devět procent se zrecykluje. Ať už skončí plast na skládce, nebo ve volné přírodě, nejenže se sám nerozloží, ale naopak se začne rozpadat na drobné částečky a absorbovat toxické látky. Tím zamořuje okolní prostředí a dostává se do celého potravinového řetězce, na jehož konci je i člověk. Plastové částice byly nalezeny dokonce v mořské soli, pitné vodě nebo v pivu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu