válkaČeskoslovenskoobjevy

Australské město čelí náletům přemnožených kaloňů

Invaze biblických rozměrů - tak mluví o situaci v Inghamu místní. Město ze severní oblasti Queenslandu čelí náletům statisíců kaloňů.

Simona Knotkova 16. února 2020

Děti se bojí chodit do školy, helikoptéry se nemůžou dostat k místní nemocnici a větve stromů padají pod náporem zavěšených živočichů – i to způsobuje kaloní invaze, která zachvátila australské město Ingham. Jejich počet se za poslední týdny zvětšil na tři sta tisíc, což je mnohonásobně víc než samotná populace města. Situaci navíc ztěžuje rozdílnost druhů.

„Vypadá to, jako by každý kaloň z Austrálie byl teď v Inghamu. Jsou tu čtyři rozdílné druhy, a protože každý z nich se páří v jinou dobu, stěží existuje možnost, kdy bychom se k nim mohli dostat a pokusili se je přesunout jinam,“ sdělil starosta z místní správy Hinchinbrook Council Raymon Jayo.

Letouni dle jeho slov útočí taky na veřejné budovy. „Úplně si zničili existující hnízdiště, takže hledají, kde jinde by se usadili. Pokouší se dostat v podstatě do všech kritických oblastí – do škol, nemocnice, školek, dětských hřišť. Situace už přesáhla únosnou mez.“

Kvůli nebezpečí útoku nechává mnoho rodičů své děti doma. Od tohoto kroku je však odrazuje samotné ministerstvo školství, které připomíná povinnost posílat dítě každý den do školy. Bezpečnost vzdělávacího ústavu se snaží zajistit osekáním stromů, postavením plotu nebo pravidelným sledováním aktivity kaloňů kolem školy. Víc toho autority ostatně nesvedou, kaloni jsou totiž ze zákona chráněným druhem.

„Důležitost těchto živočichů je naprosto podceněná. Bez těchto zvířat, které opylují rostliny a vytváří nový život, bychom to rovnou mohli zabalit a skoncovat s naší ekologií,“ připomíná Amanda Wright z North Queensland Wildlife Care jejich význam v ekosystému.

Doplňuje, že krize je pouze dočasná a kaloni brzy opět odletí. „Současná kolonie vypadá obrovsky. Jedná se ale o dva různé druhy smíchané dohromady a jeden stěhovavý. Odletí zase v dubnu. Běžně jsou v oblasti Inghamu pouhé tři měsíce.“

Další články

Zavří­t reklamu