válkaČeskoslovenskoobjevy

Austrálii devastují myši, ty zase mor

Austrálii devastují myši, ty zase mor
Zdroj: amusingplanet.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Krysy a myši byly vždy velkým problémem pro australský kontinent. Každých několik let populace těchto hlodavců dosáhly gigantických rozměrů. Myši řádily v polích a sýpkách, ale také v hotelech, domech a městech. Jediné, co vždy uvedlo populace krys a myší do normálu, byly opakující se morové epidemie.

Tomáš Chalupa 6. února 2020

Jedna z největších epidemií myšího moru se odehrála v roce 1917. Tehdy byly státy Queensland a Victoria doslova zaplaveny hlodavci a situace se zdála být katastrofální. Myši okusovaly vše, na co přišly, nábytek, jídlo, noviny, dokonce i děti v kolébkách. Překusovaly telefonní dráty i kabely v motorech automobilů. Z každého šuplíku nebo skříňky po otevření vyskočily myši. Pohybovaly se také v zoo, kde děsily lvy i slony.

Staré pořádky se měnily a hra kočky s myší se měnila na hru myší s kočkou. Kočky totiž přestávaly myši lovit, protože ty se objevovaly v obrovských počtech a koček se nebály. Do boje proto vytáhli lidé a denně zabíjeli desetitisíce myší. Za jednu noc bylo v Lascelles zabito 200 000 myší, což byla váha tří tun. Objevovaly se podivuhodné zprávy jako třeba ta z Victorie, kde se dvě ženy vrhly do celého hejna myší a zuřivostí bez sebe jich za dvě hodiny zabily na tisíc.

Takovéto případy ale nemohly nic změnit na tom, že myši vyhrávaly na všech frontách. Pak se ale v únoru 1917 objevil mor a brzy nato začaly počty myší drasticky klesat. Vrchol epidemie byl v květnu téhož roku. Celkem zemřelo za této vlny myšího moru na 100 milionů myší.

Podobné epidemie se od té doby opakovaly velmi často až do současnosti. Proč se to děje, se dodnes přesně neví. Myši nejsou v Austrálii doma, byly sem zavlečeny spolu s kolonisty. Nemají zde přirozené predátory, a proto jsou jejich počty extrémní. Vědci zjistili, že mor vypuká, pokud je silná zima s množstvím deště. Naopak sucha brání vzniku epidemie moru. Vědci dnes díky matematickým počítačovým modelům dokážou předpovědět, kdy a zda vůbec myší mor vypukne. Farmáři se tak mohou připravit, nicméně samotný problém myší se v Austrálii nepodařilo vyřešit ani dnes.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu