válkaČeskoslovenskoobjevy

Australanka vdechla život 100 let starým fotkám od rumunského válečného fotografa

Australanka vdechla život 100 let starým fotkám od rumunského válečného fotografa
Zdroj: janelong.photomerchant.net
+ 11 fotek+ 12 fotek

Obarvování starých černobílých fotek se v poslední době stalo velkou módou a způsobem, jak vtisknout mrtvé historii barvitější a živější perspektivu. Australská fotografka Jane Longová však zašla ještě dál a se starými snímky rumunského fotografa Costică Acsinteho si kreativně pohrála ve Photoshopu. Vznikly z toho tak trochu surrealistické obrazy.

Ivanhoe 21. srpna 2015

Costică Acsinte narukoval jako dobrovolný válečný fotograf na bojiště 1. světové války. Po jejím skončení se focení věnoval profesionálně a v roce 1930 si otevřel vlastní fotoateliér. Zanechal po sobě více než 6 000 skleněných negativů a printů, které byly před dvěma lety digitalizovány. Některé z nich pak posloužily australské fotografce Jane Longové k digitální manipulaci, z níž vzešla série fotek, které pod názvem Dancing with Costică v těchto dnech vystavují na Mezinárodním fotografickém bienále v australském městě Ballaratu.

Některým lidem se úpravy starých fotek libí, jiní to považují za lacinou svatokrádež. „Chtěla jsem změnit kontext těch fotografií,“ vysvětluje umělkyně. Podle ní se v dřevních dobách fotografování lidé zřídkakdy usmívali do objektivu, to však neznamená, že se nesmáli a neměli smysl pro legraci. „A právě tohle jsem chtěla do těch fotek vnést,“ podotýká. Do jaké míry se jí to podařilo, už posuďte sami.

Zdroj

Související články

Další články

Zavří­t reklamu