válkaČeskoslovenskoobjevy

Australan sehnal na internetu tisíce fotek z vietnamské války

Australan sehnal na internetu tisíce fotek z vietnamské války
Zdroj: mashable.com
+ 8 fotek+ 9 fotek

Phuong Ngo je Australan s vietnamskými kořeny, který se rozhodl vytvořit si sbírku fotografií z vietnamské války. Nehledal kupodivu v archivech, ale v internetové aukční síni eBay, a byl úspěšný. Dnes vlastní na 10 000 fotografií z války.

Tomáš Chalupa 10. května 2016

Jeho sbírka už vytváří celý archiv. Také ji tak pojmenoval – Vietnam Archive Project. V tuto chvíli čítá přes 10 000 původních fotografií. Vše přitom vzniklo náhodou, Phuong Ngo původně hledal na eBay úplně jiné fotky vztahující se k jeho rodinné historii. Potřeboval je pro svou školní práci. Objevil však fotky z války a ty mu natolik učarovaly, že se je rozhodl začít sbírat. První sérii zakoupil od vdovy po americkém vojákovi za 400 dolarů. Bylo to 400 fotek. „Pak se to začalo na sebe nabalovat do velikosti obřího projektu. Ten běží šest let a budu ufotky shánět, dokud neumřu,“ říká Phuong Ngo.

Ngo má kromě fotek také 20 filmových záznamů. Unikátnost celé kolekce spočívá nejen v jejím obřím počtu, ale také v tom, že to nejsou oficiální žurnálové fotografie. Jsou to prostě fotky, které fotili sami vojáci, když měli čas. Fotili sebe, své kámoše, někdy prostitutky, džungli, prostě cokoliv, co je napadlo.

Mezi Ngoovy nejcennější kousky patří čtyři fotoalba vojáka zachycující jeho život od skončení vysoké školy, přes narukování k armádě až po boje ve Vietnamu. Ngovy fotografie mají být vystaveny příští rok v rámci Festivalu lidských práv v Melbourne. Do té doby má Ngo spoustu práce, snaží se totiž postupně svoji sbírku digitalizovat.

Další články

Zavří­t reklamu