Farmář našel čelisti mláděte Kronosaura

Farmář našel čelisti mláděte Kronosaura | zdroj: huffingtonpost.com


Australan našel na poli čelist, patří nejnebezpečnějšímu druhu vodního dinosaura

TÉMATA: dinosauři | austrálie | objevy | archeologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 04. 2015 | 11:00

Australský farmář Robert Hacon prohrabával půdu na svém pozemku, když objevil nebývale velké kosti čelistí. Podle vědců patří 100 milionů let starému tvorovi.Jde o druh mořského plaza s latinským názvem Kronosaurus queenslandicus.

Podle Hacona bylo štěstí, že se nálezu vůbec věnoval. "Hnojil jsem akácie, když jsem viděl cosi na zemi. Přišlo mi to napřed jako nějaké staré mušle, tak jsem je prostě odklidil pryč. Pak ale ve mě začala hlodat zvědavost, znovu jsem se na ty předměty podíval a po chvíli jsem pochopil, že to rozhodně nejsou žádné mušle. Naložil jsem ty kosti do buginy a celou cestu do města jsem si říkal: Proboha, co jsem to vlastně našel?"

Odpověď dostal v muzeu ve Queenslandu. Podle odborníků jde o pozůstatky Kronosaura, tedy přesněji jeho mláděte. "Rozhodně to není dospělý jedinec. Ještě měl hodně co vyrůst," řekl dr. Timothy Holland, kurátor muzea. Podle něj byl Kronosaurus jedním z nejnebezpečnějších vodních tvorů v historii. "Čelisti dospělého jedince byly mnohem větší a měly ohromnou sílu. Pokud se kterékoliv zvíře dostalo do dosahu těchto čelistí, nemělo prakticky žádnou šanci uniknout," vysvětluje Holland.

Byli to opravdoví obři moří. Jejich lebka se podobala lebce dnešních krokodýlů, ovšem na délku mohla mít klidně i přes dva metry, takže byla větší než lebka obávaného Tyrranosaura rexe. "Živil se velkými želvami, chobotnicemi, olihněmi a žraloky. Neměl ve vodě žádné nepřátele, kteří by ho mohli ohrozit. Síla stisku dnešních krokodýlů je zhruba dvakrát až třikrát menší než síla stisku tohoto tvora," dodává Holland.

Nalezená kosti představují nejzachovalejší čelist tohoto druhu, jaká kdy byla nalezena. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 04. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu