válkaČeskoslovenskoobjevy

Australan nabízí odměnu za informace o tajemném Marree Manovi

Australan nabízí odměnu za informace o tajemném Marree Manovi
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Maree Man, někdy také nazývaný Stuartův obr, je obří geoglyf, který svým provedením připomíná slavné geoglyfy na planině Nazca. Jenže se nachází v Austrálii a odborníci dodnes netuší, kdo je autorem tohoto obrazce. Australský magnát Dick Smith dokonce nabízí odměnu za relevantní informace objasňující jeho původ.

Tomáš Chalupa 20. července 2018

Geoglyf byl poprvé objeven v roce 1998 linkovým pilotem Trecem Smithem. Ten jej spatřil z výšky, když letěl nad odlehlou oblastí severní Austrálie. Poblíž bylo jen malé městečko Marree, které dalo obrazci jméno.

Obrazec znázorňuje muže, zřejmě domorodce, který loví pomocí hole. Jeho postava měří na výšku 4 kilometry, obvod obrazce má dohromady 28 kilometrů. Jde tedy o monumentální obrazec, který vznikl vykopáním příkopu o hloubce 30 cm. Kdo si dal tu práci a proč? A jak byl obrazec vytvořen, když je možné jej spatřit jen z výšky?

Věc se dostala do médií a stala se hitem. Navíc kdosi rozesílal anonymní tiskové zprávy, které obdržely mnohé australské redakce. V nich se psalo o spojitosti mezi tímto obrazcem a geoglyfy v Americe. Jazyk, kterým byly zprávy psané, se nezdál být jako australská angličtina, ale spíše americká angličtina. Z toho média odvodila, že autorem geoglyfu byl zřejmě Američan.

Podezření se ještě potvrdilo, když se poblíž Marree našla do země zakopaná skleněná láhev s malou americkou vlajkou uvnitř a také satelitním snímkem geoglyfu. Jenže přesto se nikdy k autorství nikdo konkrétní nepřihlásil a také nebyl nikdo vypátrán. Někteří lidé si myslí, že všechen ten mediální humbuk a podivné nálezy v okolí mají ve skutečnosti utajit pravého autora díla.

Mezi potencionální autory díla se tak řadí například australský umělec Bardius Goldberg. Ten se v jednom rozhovoru kdysi vyjádřil, že by rád udělal výtvarné dílo viditelné z vesmíru. Než se k celé věci mohl vyjádřit, bohužel zemřel.

Australský magnát a nadšenec do archeologie Dick Smith nabízí odměnu 5000 dolarů tomu, kdo přinese informaci o skutečném tvůrci obrazce. Sám strávil pátráním po autorovi díla několik let. Myslí si, že je to dílo jednoho nebo více vtipálků, byť přiznává, že teorií o díle je celá řada. „Odhaduju, že na univerzitách nebo ve vládě je několik lidí, kteří řeknou: Hele, potřebujeme otestovat tenhle software, pojďme vytvořit nějakou obrovskou postavu do pouště,“ říká Dick s tím, že mohlo jít právě i o pokus otestovat nějakou technologii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu