válkaČeskoslovenskoobjevy

AURORA ICE MUSEUM: největší ledové muzeum na světě nerozmrzá ani v létě

+ 12 fotek+ 13 fotek

Šedesát mil od aljašského města Fairbanks, ve středisku Chena Hot Springs Resort, se nachází Aurora Ice Museum – největší celoroční prostředí z ledu na světě. Nevytvořila je příroda, ale lidé, respektive několikanásobní mistři světa v ledovém sochařství a řezbářství – manželé Steve a Heather Briceovi.

Ivanhoe 17. ledna 2016

Muzeum bylo původně prvním ledovým hotelem ve Spojených státech. Protože však vlivem stoupajících teplot a celodenního světla začal tát, byl po několika měsících provozu zrušen a místo něj bylo v roce 2005 vybudováno celoroční ledové muzeum, které se stalo populární turistickou atrakcí.

Vnější plášť muzea sice není z ledu, ale tvoří ho speciální izolační materiál, ale veškeré vnitřní části stavby včetně vybavení, výzdoby a příslušenství jsou vyřezány z ledu. Ledový je dokonce i záchod. Na výstavbu muzea padlo tisíc tun sněhu a ledu nasbíraného v okolí.

Aurora Ice Museum na Aljašce

Aurora Ice Museum na Aljašce

Muzeum je unikátní tím, že vůbec nerozmrzá. Uvnitř muzea zůstává po celý rok stejná teplota -7° Celsia. Celoroční ledový provoz umožňuje absorpční chladicí jednotka, první svého druhu na světa, která byla použita pro takovéto účely. Tatáž geotermální energie, která ochlazuje muzeum, zároveň vyrábí elektřinu pro termální prameny v sousedství.

Aurora Ice Museum na Aljašce

Aurora Ice Museum na Aljašce

Aurora Ice Muzeum provozují několikanásobní mistři světa v ledovém řezbářství Steve a Heather Briceovi, kteří z něj učinili pohádkovou říši plnou divů z ledu. Najdete tam nejen iglú a ledové pokoje s postelemi, ale i sochy v nadživotní velikosti, třeba rytíře sedící na koních, obří šachy, ledové růže, ledního medvěda či polárního tygra. Raritou je dvoupatrová pevnost pro dětské koulovačky a zlatým hřebem návštěvy pak posezení v ledním baru, kde se podává vychlazené martini ve sklenicích vyřezaných z ledu. Nad tím vším svítí křišťálové lustry vyrobené z ledu, které na ledovou říši vrhají „polární zář“.

Prohlídka muzea vyjde dospělého na 15, dítě pak na 10 dolarů. Součástí návštěvy může být v případě zájmu i dvouhodinová výuka ve vyřezávání z ledu, kterou poskytují samotní mistři řezbáři.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu