válkaČeskoslovenskoobjevy

Audrey Hepburnová, jak jste ji ještě neviděli. Její synové poskytli unikátní fotografie pro londýnskou výstavu

Audrey Hepburnová, jak jste ji ještě neviděli. Její synové poskytli unikátní fotografie pro londýnskou výstavu
Zdroj: npg.org.uk
+ 11 fotek+ 12 fotek

„Audrey Hepburn: Portréty ikony“. Tak zní název fascinující výstavy, kterou začátkem července otevře Národní portrétní galerie v Londýně. Představí život britské herečky, filantropky a módní ikony 50. a 60. let Audrey Hepburnové (1929 – 1993).

blondie 17. června 2015

Je vcelku příznačné, že průlomovou výstavu věnovanou Audrey Hepburnové pořádají právě v Londýně. Právě tady, v londýnském nočním klubu Ciro, kde nyní sídlí Národní portrétní galerie, si půvabu a talentu mladičké baletní sboristky před 65 lety všimli filmoví producenti a nabídli jí první, byť ještě malé role ve filmech.

Výstava, zahrnující 60 portrétů, filmové záběry, obálky časopisů a luxusní reklamu, sleduje život Audrey Hepburnové od jejího válečného dětství v Amsterodamu a studia baletu v Londýně přes působení v Hollywoodu až po závěr jejího života, kdy pracovala pro UNICEF. Vedle kultovních i méně známých snímků pořízených předními fotografy 20. století se na výstavě objeví také soukromé a rodinné fotografie, které pro výstavu poprvé zapůjčili hereččini synové Sean Ferrer a Luca Dotti. Na jedné z nich můžeme vidět zádumčivě zahleděnou devítiletou Audrey, která se těžce vyrovnávala s odchodem otce od rodiny; na další zase coby začínající baletku pilně drilující arabesky. Na jiné fotce se notně pohublá Audrey usmívá od ucha k uchu, neboť je po válce a ona jako zázrakem přežila „hladovou zimu“ v Amsterodamu. Skutečnou lahůdkou výstavy je však série fotografií ze zákulisí natáčení nebo z šatny z roku 1951, kdy Audrey Hepburn účinkovala na Broadwayi v představení Gigi, které znamenalo průlom v její kariéře.

„Jsme nadšeni, že jsme mohli podpořit tuto komplexní a nádherně uspořádanou výstavu věnovanou naší matce, protože jak mě, tak mému bratru Seanovu umožňuje zachytit fragmenty jinak nedosažitelné minulosti,“ prohlásil hereččin mladší syn Luca Dotti, jemuž bylo 22 let, když jeho matka v roce 1993 podlehla rakovině.


Audrey Hepburnová (1929 – 1993) byla britská herečka a velvyslankyně UNICEF, jedna z nejznámějších tváří filmového plátna druhé poloviny 20. století, nositelka cen Oscar, Tony, Emmy i Grammy. Pro svůj útlý vzhled a eleganci se stala módní ikonou 50. a 60. let. V osmdesátých letech se věnovala především práci pro humanitární organizace. V roce 1987 se stala oficiálním velvyslancem dobré vůle UNICEF. Cestovala do rozvojových zemí, jako například do Somálska, kde se snažila pomáhat hladovějícím dětem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu