válkaČeskoslovenskoobjevy

Audrey Hepburn: utekla z nacistického bordelu, vydělávala tancem na odboj a málem zemřela hlady

Audrey Hepburn: utekla z nacistického bordelu, vydělávala tancem na odboj a málem zemřela hlady
Zdroj: www.fdb.cz
+ 11 fotek+ 12 fotek

Audrey Hepburn byla jednou z nejznámějších filmových hereček 50. a 60. let. Ztělesňovala křehkou, oduševnělou krásu a díky okouzlujícímu šarmu a eleganci se stala módní ikonou své doby. Na jejím velmi štíhlém, až anorektickém vzhledu se ovšem nepodepsaly drastické hollywoodské diety, ale nechtěná podvýživa, které musela coby dospívající dívka čelit během druhé světové války.

blondie 8. května 2018

Když slavné herečce v roce 1959 nabídli filmovou roli Anny Frankové, zdvořile ji odmítla. Zkušenosti a zážitky židovské dívky, ukrývající se za druhé světové války před nacisty, jí až příliš připomínaly její vlastní krušné dětství.

Byla jsem stejně stará jako Anne Franková. Oběma nám bylo deset, když válka propukla, a patnáct, když skončila. V roce 1946 mi dal její knihu přečíst jeden můj přítel. Přečetla jsem si ji a zdrtilo mě to. To se mnoha lidem stává, když si ji poprvé přečtou, jenže já ji nečetla jako knihu, jako vytištěné stránky. Tohle byl můj vlastní život. Hluboce mě to zasáhlo,“ svěřila se po letech herečka.

Prarodiče z matčiny strany a jejich dům v holandském Oosterbeeku. Tady Audrey přebývala za 2. světové války.

Prarodiče z matčiny strany a jejich dům v holandském Oosterbeeku. Tady Audrey přebývala za 2. světové války.

V roce 1939, krátce po vypuknutí války, ji matka, holandská baronka, poslala spolu se dvěma bratry k jejich prarodičům do Holandska. Domnívala, že tam budou děti v bezpečí spíše než v Británii. Jako mnoho jiných Holanďanů tehdy věřila, že neutralita uchrání Holandsko od válečného konfliktu. Bohužel se zmýlila.

V květnu roku 1940 Němci zaútočili na Holandsko a za týden jej dobyli. Audrey Hepburn tehdy začaly krušné časy. Žila v neustálém strachu, že ji nacisté unesou a strčí do vojenského nevěstince jako mnoho jiných dívek. Jednou ji Němci opravdu odvezli a umístili na práci do kuchyně, dívce se naštěstí podařilo utéct.

Audrey zažila podobné útrapy jako Anne Franková, na rozdíl od ní však přežila.

Audrey zažila podobné útrapy jako Anne Franková, na rozdíl od ní však přežila.

Nejtěžší chvíle ovšem zažila ve čtyřicátém čtvrtém poté, co se Spojencům nezdařila operace Market Garden. V zimě Němci Holanďanům zabavili již tak omezené zásoby potravin a paliva, lidé pak mrzli a strádali hladem. Hladová zima v roce 1944 zasáhla čtyři a půl milionů lidí, z toho asi 18 tisíc z nich zemřelo.

Blízko smrti byla i Audrey. Její rodina si musela vystačit s moukou vyrobenou z cibulek tulipánů. Válečné útrapy podlomily dívčino křehké zdraví – onemocněla žloutenkou, trpěla dýchacími potížemi, chudokrevností, z podvýživy jí otékaly nohy a chodidla.

To však nebylo jediným utrpením, které zažila. Audrey byla také svědkem utrpení druhých, což bolelo stejně, ne-li více. Viděla, jak Židy včetně dětí nahánějí do dobytčáků. Jejího staršího bratra poslali nacisté do pracovního lágru, druhý bratr se musel ukrývat. Strýce a bratrance jí zastřelili přímo před očima kvůli účasti v odboji.

„Viděli jsme, jak staví mladé muže ke zdi a střílí do nich. Uzavřeli kvůli tomu ulici a pak ji otevřeli a vy jste pak šli kolem,“ vzpomínala.

Audrey se chtěla stát primabalerínou a tančila i za války.

Audrey se chtěla stát primabalerínou a tančila i za války.

Sama Audrey se coby dospívající dívka zapojila do odboje. Tančila potají pro okruh lidí podporujících protinacistický odboj a svými vystoupeními jej tak napomáhala financovat. „To nejlepší publikum, jaké jsem kdy měla, nevydalo jediný zvuk na konci vystoupení,“ shrnula herečka svou zkušenost. Kromě toho nosila tajně pro odbojáře vzkazy zastrčené v botách. Kdyby na to přišli nacisté, okamžitě by ji zastřelili.

Paradoxem je, že oba její rodiče byli od 30. let členy Britského svazu fašistů. Její otec, Joseph Anthony Hepburn-Ruston, který opustil rodinu, když bylo malé Audrey osm, se netajil svými sympatiemi k nacistům. Podporoval je i za války, nacisté si ho za to považovali, dokonce jej pozvali do Mnichova na večeři s Adolfem Hitlerem. Britové ho posléze zajali a internovali za zradu.

Málem umřela hlady, proto pak pomáhala dětem

Poslední dny války prožila hladem vyčerpaná Audrey s rodinou v úkrytu ve sklepě. Občas někdo vyběhl nahoru zkontrolovat, co ještě z domu zbylo, a rychle se vrátil nazpět. Ráno 29. dubna 1945 ostřelování a palba pojednou utichly. Audrey zaslechla hlasy a zpěv. S vypětím všech sil se proplížila po schodech nahoru, otevřela hlavní dveře a uviděla anglické vojáky, jak na ni míří puškami. Když promluvila anglicky, zajásali, že osvobodili anglickou dívku.

Poznala utrpení za války a setkávala se s ním i jako vyslankyně dobré vůle v Africe.

Poznala utrpení za války a setkávala se s ním i jako vyslankyně dobré vůle v Africe.

Brzy poté přijel náklaďák s humanitární pomocí. Audrey tehdy vypila na ex celou plechovku kondenzovaného mléka. Udělalo se jí zle, protože si do ovesných vloček (prvního jídla, které po dlouhé době dostala) přimíchala příliš mnoho cukru. Tato její zkušenost vedla k tomu, že se v 80. letech naplno věnovala charitativní činnosti. Cítila, že musí splatit svůj morální dluh organizaci UNICEF, která jí za války zachránila život, a rozhodla se stát „vyslankyní dobré vůle“ v rozvojových zemích a pomáhat hladovějícím dětem.


Audrey Hepburn (1929 – 1993) byla britská a později americká filmová herečka. Věnovala se také humanitární činnosti, zejména pro UNICEF. Byla představitelkou křehkých dívčích rolí ve filmech Sabrina, Prázdniny v Římě (v tomto svém prvním americkém filmu ztvárnila roli, za kterou získala Oscara), Vojna a mír, Směšná tvář, Láska odpoledne, Snídaně u Tiffanyho, My Fair Lady, Čekej do tmy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu