Detailní snímek hvězdy Gruis ukazuje velké oblasti s odlišnou barvou, jde o takzvané buňky.

Detailní snímek hvězdy Gruis ukazuje velké oblasti s odlišnou barvou, jde o takzvané buňky. | zdroj: messagetoeagle.com


Astronomové zveřejnili snímky povrchu obří hvězdy, naše Slunce je proti ní trpaslík

TÉMATA: hvězdy | vesmír | astrofyzika

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 02. 2018 | 12:56

Vůbec poprvé astronomové pořídili detailní snímky povrchu hvězdy, která je 350 krát větší než naše Slunce. Jmenuje se π1Gruis, a nachází se v souhvězdí jeřába. Podle vědců takto jednou bude vypadat naše Slunce na konci svého života.

Na snímku je vidět hvězda, která má velmi souměrný kruhový tvar, její atmosféra je téměř bez prachu. V některých oblastech se v atmosféře pohybují velké kusy materiálu. „Je to poprvé, co máme snímek takto velké hvězdy a můžeme sledovat její povrch do takových detailů,“ říká profesor Fabien Barron. Podle něj se na takové snímky nedají používat běžné pozemské teleskopy. V tomto případě byl použit interferometr.

Vědce zajímají zejména právě ony kusy materiálu, kterým se říká buňky. Ty mají podle všeho až 2000 kilometrů v průměru. Vědci je ještě na žádném záběru nemohli nikdy vidět. Vědci jejich existenci předvídali ve svých modelech a podle Barrona to, co našli na Gruisu, přesně do těchto modelů zapadá. Hvězda má také na některých místech odlišnou barvu i teplotu, což mají na svědomí právě tyto buňky. Vědci se tak tomuto fenoménu chtějí dále věnovat.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 02. 2018 | 12:56

Zavří­t reklamu