válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronomové zase hledí: černá díra spolkla hvězdu a zbytek vyplivla!

Astronomové zase hledí: černá díra spolkla hvězdu a zbytek vyplivla!
Zdroj: sciencealert.com

Ve vesmíru se stále něco děje a astronomové se zjevně nenudí. Nejnověji se jim podařilo spatřit, jak černá díra pohltila hvězdu. Navíc pak její zbytky vyvrhla zpět do vesmíru.

Tomáš Chalupa 2. prosince 2015

Vesmírné krknutí, přesně tak astronomové popisují to, co pozorovali ve vzdálenosti 300 milionů světelných let od Země. Hvězdu velikosti našeho Slunce pohltila černá díra. To je jev velmi vzácný, ale podobné pozorování už se astronomům několikrát podařilo. Co však nikdy nikdo neviděl je ono „krknutí“, tedy erupce zbytku hmoty hvězdy zpět do vesmíru skrze černou díru. Astronomové přitom už několikrát viděli podivné erupce plynů a hmoty tryskajících z černých děr, jenže netušili, co to vlastně vidí. Nyní se jim podařilo konečně pochopit, že tyto erupce souvisí s „polykáním“ hvězd.

Dosud se přitom mělo za to, že gravitace uvnitř černých děr je tak obrovská, že z nich nemůže uniknout ani světlo, natož nějaké částice. Pouze Stephen Hawking a někteří další vědci tvrdili, že i z černých děr se uvolňuje energie. Ale ani oni netušili, že z černých děr uniká hmota. „Destrukce hvězdy černou dírou je nádherně komplikovaná věc a jsme velmi vzdáleni od plného pochopení tohoto jevu,“ říká Sjoert van Velzen z Univerzity Johna Hopkinse. Právě on a jeho tým měli to štěstí, že pozorovali pohlcení hvězdy a následnou erupci hmoty. Vypadá to, že o černých dírách se toho máme ještě hodně co učit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu