válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronomové zachytili rudé záblesky z vybuchující černé díry

Astronomové zachytili rudé záblesky z vybuchující černé díry
Zdroj: dailymail.co.uk

V404 Cygni je jméno černé díry, která v červnu loňského roku explodovala 7800 světelných let od nás. Pohlcovala hvězdy a docházelo při tom k výbojům o síle 1000 našich sluncí. Rudé záblesky zachytili astronomové na Zemi.

Tomáš Chalupa 21. března 2016

Černá díra nebyla schopná pohltit naráz celou hvězdu a napohlcený materiál vyvrhovala zpět do vesmíru. Právě při tom docházelo k erupcím a výbojům. Ty trvaly pouhé zlomky vteřiny, ale i tak se je podařilo na Zemi zachytit. Podle extrémní rychlosti, kterou byla hmota vyvrhována, vědci usuzují, že byla „vyplivnuta“ ze samotného jádra černé díry. Záblesky se zesilovaly, jak černá díra pohlcovala vše kolem, podle vědců to bylo doslova krmící šílenství.

Podobné jevy jsou epické vesmírné události, kdy se hroutí celé hvězdné systémy a mizí ve chřtánu černé díry. Vědci takovéto pohlcování doprovázené silnými záblesky pozorovali vůbec poprvé. Z V404 Cygni se stala nejzářivější černá díra, jakou kdy lidstvo zpozorovalo. Tedy když odhlédneme od faktu, že černé díry jsou černé a nejsou prakticky vidět. Ovšem pokud začnou pohlcovat své okolí, rozzáří se. Když pohlcovala V404 Cygni hmotu kolem sebe v roce 1989, zdaleka nebyla takto silná. Nyní byly výboje steině intenzivní, jakoby explodovalo 1000 našich sluncí.

Další články

Zavří­t reklamu