válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronomové sledovali výbuch obří supernovy

Astronomové sledovali výbuch obří supernovy
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Objekt s podivným názvem LSQ14fmg zaujal astronomickou obec. Jde o velmi vzdálenou a velmi velkou umírající hvězdu, která právě explodovala jako supernova. Tuto supernovu objevil sedmatřicetičlenný mezinárodní vědecký tým pod vedením astrofyzika Erica Hsiaose z Floridy.

Tomáš Chalupa 3. července 2021

Vědci pozorovali explozi, při které došlo k silnému záření. Supernova začala pomalu zářit a stávat se jasnější, až šlo konstatovat, že to byla nejzářivější exploze v této třídě supernov. „Popravdě řečeno, byla to velmi výjimečná událost. Naše vysvětlení je rovněž zajímavé,“ uvedl Hsiaos.

Některé supernovy explodují s tak obrovskou silou, že mohou dokonce ovlivnit i vývoj celé galaxie. Jsou tak jasné, že je možné je spatřit přes polovinu pozorovatelného vesmíru. Jde o typ supernov třídy Ia. Výbuchy supernov jsou stále z části obestřené tajemstvím, zejména pokud jde o takto obří exploze.

Thumbnail # Byla potvrzena vůbec nejvzdálenější supernova, jaká kdy byla zaznamenána
Mohlo by Vás zajímat:

Byla potvrzena vůbec nejvzdálenější supernova, jaká kdy byla zaznamenána

Halo kolem supernovy je zřejmě zářivější a větší díky niklu, který vznikl při explozi. Z něj se, jak supernova chládne, nikl se rozkládá na železo a kobalt.

Celý proces pozorovali astronomové z teleskopů v Chile a ve Španělsku. K explozi zřejmě došlo sloučením hvězdy s bílým trpaslíkem, který kolem ní kroužil. Při explozi se do okolí dostala obrovská spousta kovů a dalšího materiálu, který zesiloval záření a současně jej zpomaloval. Vědci explozi tohoto typu pozorovali vůbec poprvé.

Další články

Zavří­t reklamu