válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronomové pozorovali 72 explozí v hlubokém vesmíru

Astronomové pozorovali 72 explozí v hlubokém vesmíru
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Na 72 explozí se podařilo odhalit v rámci mezinárodního programu Dark Energy Survey Supernova Programme (DES-SN). Ten je zaměřen na hledání supernov a temné hmoty v hlubokém vesmíru. Podle zprávy astronomů došlo k explozím ve vzdáleném koutu vesmíru před 4 miliardami let, tak dlouho k nám letělo světlo z těchto událostí.

Tomáš Chalupa 20. dubna 2018

Podle astronomů jde o exploze, při nichž jsou extrémně vysoké teploty od 10 do 30 tisíc stupňů Celsia. Pro představu povrch Slunce má teplotu asi 5000 stupňů Celsia. To je absolutní inferno, vyšší teploty se běžně ve vesmíru rozhodně nevyskytují.

Vědci sice exploze objevili, vlastně o nich neví vůbec nic. Dokonce ani nejsou schopní stoprocentně říct, že jde o exploze. Například typická supernova exploduje po dobu několika měsíců. Tyto exploze ale probíhají maximálně v řádech týdnů. Podle jedné teorie může jít o explozi umírající hvězdy, která spálí všechen materiál, který se uvolní do prostoru při výbuchu. Pro tuto teorii ale zatím vědci nemají žádná data. Nic jiného na stole zatím není.

Podle Miiky Pursiainenové z univerzity v Southamptonu je kolem vesmírných výbuchů mnohem více otázek než odpovědí. Purasiainenová analyzovala data o tomto posledním výbuchu a říká jasně: „Když nic jiného, alespoň se znovu potvrdilo, že astronomie a kosmologie jsou vědy s velkou spoustou nevyřešených otázek.“ To vypadá, že na vědce čeká ještě velká spousta práce, než vůbec zjistí, co jsou vlastně tyto exploze zač.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu