Vesmírná srážka neutronových hvězd | zdroj: youtube.com


Astronomové poprvé pozorovali srážku dvou neutronových hvězd

TÉMATA: hvězdy | vesmír

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 10. 2017 | 10:00

Astronomové pozorovali obří kosmickou srážku.Tentokrát to nebyly černé díry, ale dvě neutronové hvězdy. Vědcům se tato šance naskytla vůbec poprvé.

Světlo, které z této srážky vzniklo, bylo detekováno italskou observatoří VIRGO a americkými detektory LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory). Exploze dvou supertěžkých hvězd se nazývá kilonova a došlo k ní 130 milionů světelných let od Země v souhvězdí Hydry.

Neutronové hvězdy jsou nejhustější objekty ve vesmíru. Jejich hustota je třikrát větší než hustota Slunce, čajová lžička hmoty neutronové hvězdy váží miliardy tun. Velikost těchto hvězd je přitom jen jako jedno velké město na Zemi, jejich poloměr je kolem 10 kilometrů. Neutronové hvězdy jsou vlastně jen jádra větších hvězd, které se zhroutily do sebe.

Srážka neutronových hvězd vypustila do vesmíru také silný proud plazmy, známý jako gamma ray burst (GRB). Při explozi došlo také ke vzniku zlata, platiny, urania a dalších vzácných kovů. Více se o této unikátní vesmírné srážce dozvíte v přiloženém videu.

 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 10. 2017 | 10:00

Zavří­t reklamu