Karambol velké a malé černé díry může dopadnout všelijak.

Karambol velké a malé černé díry může dopadnout všelijak. | zdroj: iflscience.com


Astronomové poprvé pozorovali kolizi dvou černých děr

TÉMATA: černé díry | vesmír

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 05. 2020 | 09:55

Astronomové v USA díky teleskopu LIGO viděli kolizi dvou černých děr. Není to poprvé, co takový jev spatřili, přesto byl tento v mnohém unikátní. Většinou se totiž „srazí“ černé díry o přibližně stejné velikosti. Teď se ale potkala velká a malá černá díra.

Situace, kterou vědci pozorovali 12. dubna, se dá popsat zjednodušeně asi takto. Velká černá díra třicetkrát hmotnější než naše Slunce, se setkala s černou dírou, která je devětkrát hmotnější než Slunce. Právě tento nepoměr velikostí a vah byl to, co vědce na celé situaci zaujalo. Doposud nikdy se nestřetly dvě černé díry z takto rozdílných váhových kategorií. Díky tomu mohou vědci testovat své predikce a modely vycházející z Einsteinových teorií.

Vědci zatím neví, jak přesně srážka dopadla. Ovšem vydala zvuk gravitačních vln, které zachytili a které pocházejí z této srážky.  Jsou to právě gravitační vlny, které mohou vědci sledovat díky teleskopu LIGO. První gravitační vlnu zachytil LIGO v roce 2015, což byla významná událost a potvrzení Einsteinovy teorie. Od té doby bylo zaznamenáno několik vzájemných kolizí černých děr. Mohlo jich být i více, ale LIGO byl od roku 2017 odstaven kvůli údržbě, která skončila teprve letos.

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 05. 2020 | 09:55

Zavří­t reklamu