válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronomové objevili systém se šesti planetami, které tančí v přesné orbitální harmonii

Astronomové objevili systém se šesti planetami, které tančí v přesné orbitální harmonii
Zdroj: sciencealert.com

Kolem hvězdy HD 158259, vzdálené 88 světelných let od Země, krouží celkem šest planet. To by nebylo nic až tak zajímavého, kdyby poloměry jejich oběžných drah netvořily téměř dokonalou harmonii. Ta je ve vesmíru naprosto unikátní.

Tomáš Chalupa 13. května 2020

Samotná hvězda je jen o něco málo větší než naše Slunce. Kolem ní krouží jedna „superzemě“, tedy planeta o něco větší než naše Země, a pět „minineptunů“. Ti spolu fungují v téměř dokonalé dráhové rezonanci. To je označení pro vlastnost pohybu dvou těles ve Sluneční soustavě, při které jsou jejich doby oběhu v poměru malých celých čísel. V takovém případě nastává mezi tělesy gravitační vazba neboli rezonance, která ovlivňuje stabilitu tohoto uspořádání. Oběžné dráhy, po kterých se tato tělesa pohybují, nazýváme komensurabilní. V naší Sluneční soustavě jsou v dokonalé rezonanci Jupiter a Saturn, jejichž oběžné doby jsou v přesném poměru 2:5 nebo Neptun a Pluto s poměrem 2:3.

Planety v systému HD 158259 mají mezi sebou tyto rezonance: 1.57, 1.51, 1.53, 1.51 a 1.44. Jsou tedy téměř stejné, což je naprosto nevídaný jev. Velmi pěkné rezonance mají například známé systémy TRAPPIST-1 nebo Kepler-80, ale ani jeden z nich nemá šest planet. Systém je podle astronomů v rovnováze jen dočasně a prochází právě fází destabilizace.

Rezonance se tvoří ve chvíli, kdy vznikají planety hvězdného systému. Ty postupně rostou z fáze protoplanet, jak na sebe nabírají další hmotu. V tomto procesu se ale stále více uvolňuje plyn, který ve výsledku začne dokonalé rezonance zase narušovat. Vše se ale děje v horizontu desítek milionů let, takže pro nejbližší miliony let se astronomové mohou kochat pozorováním téměř dokonalé planetární rezonance v tomto systému.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu