válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronomové objevili skoro stovku nových exoplanet

Astronomové objevili skoro stovku nových exoplanet
Zdroj: messagetoeagle.com

Mezinárodní tým astronomů potvrdil nález téměř stovky nových doposud neznámých exoplanet, tedy planet ležících mimo naši Sluneční soustavu. Tento objev založili na analýze dat z teleskopu Kepler, který byl vynesen do vesmíru v roce 2009.

Tomáš Chalupa 6. března 2018

Kepler tak celkově pomohl odhalit na 300 nových exoplanet, včetně této poslední várky. „Začali jsme s analýzou 275 kandidátů, z nichž 149 bylo ověřeno jako exoplanety a 95 z nich bylo doposud neobjevených,“ říká Andrew Mayo z Národního vesmírného institutu dánské Technické univerzity. Na analýze dat se pracovalo od roku 2014. Kepler je určen speciálně k hledání exoplanet v hlubinách vesmíru.

V roce 2013 ale došlo k mechanickému poškození teleskopu, technici však našli způsob, jak jej dále udržet v chodu tím, že periodicky mění směr jeho výhledu. Celá záležitost s exoplanetami je přitom poměrně mladá. První planeta obíhající kolem hvězdy podobné našemu Slunci byla objevena v roce 1995. K dnešnímu dni bylo nalezeno 3600 exoplanet. A přicházejí stále další, z nichž některé slibují možnost existence života nebo se nabízí k budoucí kolonizaci, ovšem ve velmi vzdálené budoucnosti. Hledání exoplanet je v současnosti velice propagovanou a velmi zajímavou vědní disciplínou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu